Obama ja Medvedev nõustusid kärpima sõjatehnikat

07. juuli 2009, 12:59

USA ja Venemaa nõustusid tegema suuri
kärpeid oma strateegilistes tuumarelvastuses ning püüdlema paremate suhete
poole, kirjutas Financial Times.

Samas kõige olulisemas vaidluses suurriikide juhid kokkuleppele ei jõudnud, nimelt USA plaani osas paigaldada ida-Euroopasse raketitõrjesüsteem.

President Barack Obama ütles, et Venemaa on suur jõud, mida USA tahab näha tugeva, rahuliku ja edukana, kirjutas Bloomberg

Riigijuhid nõustusid kärpima tuumaarsenali kolmandiku võrra Kremlis toimunud kohtumisel. Venemaa nõustus lubama USA sõjavarustuse vedu Afganistani USA vägedele, kes seal Talibani vastu võitlevad.

USA kavatseb võõrustada globaalset tuuma-alase julgeoleku tippkohtumist järgmisel aasta, Obama märkis, et sellest järgnev tippkohtumine võiks toimuda Venemaal. Kaks riiki, mille käes on 95% maailma tuumarelvadest peavad näitama eeskuju, kui nad tahavad, et teised riigi teeksid koostööd tuumarelvade leviku tõkestamises, ütles USA president.

Stanfordi ülikooli rahvusvahelise julgeoleku ja koostöö keskuse analüütik Pavel Podvig peab sellist tulemust parimaks, mida võis oodata. „Võtmetegur on siin see, et nad panid ka mõned numbrid paberile,“ märkis Podvig.

Presidendid nõustusid vähendama tuumaarsenali vahemikku 1500-1675 tuumalõhkepead. Praegused limiidid lubavad maksimaalselt 2200 tuumalõhkepead.

President Ronald Reagani riigisekretär George Shultz ütles, et selline kokkulepe on oluline samm tuumarelvadeta maailma poole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. July 2009, 15:25
Otsi:

Ava täpsem otsing