Masu tõstab mõrvade ja enesetappude arvu

08. juuli 2009, 11:10

Milline võiks olla praeguse üleilmse
majanduslanguse mõju surmade statistikale?

David Stuckler Oxfordi ülikoolist võttis vaatluse alla 26 Euroopa Liidu riigi surmastatistika aastatest 1970-2007. Kõrvutamiseks võeti andmed töötuse, sisemajanduse koguprodukti ning sotsiaalkulutuste kohta.

Kui töötuse tase tõusis ühe protsendipunkti võrra, siis nii enesetappude kui mõrvade arv kasvas 0,8 protsenti. Kui töötus langes kolm protsenti, siis langes enesetappude arv 4,4 protsenti ja mõrvu oli 6 protsenti vähem.

Kuigi uuring ei sisalda andmeid praeguse masu kohta võib Stuckleri sõnul seda seaduspära pidada kehtivaks ka praegu. USAs tõusis töötus jaanuari 6,7 protsendilt juuniks 9,5 protsendini. Eestis jõudis registreeritud töötuse tase juunis üle 10 protsendi.

Uuringust selgub ka, et valitsuse poolt töötuse vähendamiseks kulutatud raha aitab kaasa enesetappude arvu vähenemisele. Iga töötu kohta aastas lisaks kulutatud sada dollarit vähendas enesetappude arvu 0,4 protsendi võrra, ilmnes analüüsist.

Masu puhul tuli välja ka ootamatu meeldiv külg: liiklusõnnetustes hukkunute arv langes 1,4 protsenti , kui töötuse tase kasvas ühe protsendi võrra. Põhjuseks see, et inimesed sõitsid vähem autoga ning püüdsid rahaga kokkuhoidlikumalt ringi käia.

Uuring ilmus ajakirjas The Lancet.
Masu tõstab mõrvade ja enesetappude arvu

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2009, 13:41
Otsi:

Ava täpsem otsing