Ilus maa Rannapi ja Kosmikutega

Kersti Inno 10. juuli 2009, 00:00

Lisaks Kosmikute Hainzile laulavad klassikaline bass-bariton Priit Volmer ning selleks projektiks Austraaliast kohale tõtanud Taavi Peterson, kes pärast Superstaari saadet koos Rannapiga juba koostööd teinud.

"Idee ja soov kutsuda Kosmikute kõrvale oma muusikat esitama ka Taavi oli mul algusest peale - ikka et pakkuda neil kontsertidel kuulajaile mitmekesisemat elamust! Kuid ma polnud kindel, kas Eestisse sõitmine Taavi plaanidega haakub," ütles Rein Rannap. "Nüüd, kui ta on kõigi seikluste kiuste õnnelikult Eestis maandunud, anname uhkelt teada, et meiega ühineb ka Taavi Peterson - isamaaliste rokklauludega!"

Kontserdi põhitelje moodustavad kaks Hando Runneli luulele loodud kantaati - üle veerandi sajandi varjusurmas olnud rokk-kantaat "Ilus maa" ja uhiuus kantaat "Taevas ja maa". Lisaks kõlab veel ridamisi teemaga haakuvaid üksiklaule, nii Rannapi varasemaid, Rujale loodud laule, kui ka mitmeid uusi laule, osa neist lausa esiettekandel (Runneli, Hirve ja Tungla sõnadele). Kontserdi juhatavad sisse Kosmikud läbilõikega oma repertuaari paremikust.

Kontserdi idee pärinebki Kosmikutelt, kes soovisid Rannapi "Ilusa maa" keeluunest äratada. Nimelt kantaadi esiettekandel Linnahallis 1983. aastal tõusis kogu publik (4000 inimest) nagu üks mees ettekande keskel püsti ja seisis vaikiva, ähvardava protestina riigivõimu vastu kuni teose õrnahelilise lõpuni.

Seisev ja vaikiv inimmass aga kohutas võimukandjaid ning teose esitamine keelati ära. Nüüd, kui Kosmikud tulid välja kantaadi taaselustamise ideega, pakkus Rannap, et kirjutab kantaadile ka järje. Selle aluseks sai taaskord Hando Runneli isamaaline, ürgne, looduse ja armastuse luuletsükkel "Taevas ja maa", mille 24 luuletusest kasutas Rannap 18 ning palus Runnelil teha refrääni, mis kõike ühendaks.

Poeet pakkus välja ühe varemkirjutatud luuletuse "Sinamu". "See on nagu palve või loits - pöördumine ühteaegu nii armastatu, Jumala kui ka Isamaa poole," ütles Runnel selle kohta. "Refrään kõlab peaaegu kõigi osade vahel, loomulikult iga kord erinevas seades," lisab Rannap.

"Taevas ja maa" sai esmase tuleproovi Tartu muusikapäevadel, kuid muusikute kinnitusel tuleb tõeline esiettekanne nüüd.

Kantaatide esituseks täiendab ansambel Kosmikud oma ridu klaveri, teise kitarri, süntesaatorite ja klassikaliste löökpillidega. Loomulikult mängib kõikjal kaasa ka helilooja ja klaverivirtuoos Rannap ise. "Tunda end teiste keskel - oma ilusal maal - ja saada muusikast meeliülendavaid positiivseid elamusi - see on see, mida inimesed praegusel ajal kõige rohkem vajavad," on Rein Rannap veendunud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing