Kas tulemused tõmbavad börsid käima?

10. juuli 2009, 08:12

Arglik avapauk USA ettevõtete
kvartalitulemuste avaldamisele on antud. Järgmisel nädalal lüüakse lahti aga
tõsine tulevärk, sest siis laovad oma kolme kuu tegemised letti ettevõtted,
kelle roll börside liikumisel on oluline. Koos tulemustega saame teada ka, mida
ettevõtte juhid edasisest ootavad.

Kui esimeste kvartalite tulemuste osas oli eelnevalt üsna lihtne visiooni võtta, siis seekord on asjad muutunud keerulisemaks. Esimese kvartali ootused olid pessimismi lainel veel tugevalt alla surutud, ei olnud ka väga keeruline arvata, et finantsettevõtted suudavad koos oma aruannete trikkidega analüütikute ootused kerge vaevaga põrmustada.

Seekord on aga tahtmine juba veidi suuremaks muutunud, nii investorite kui ka analüütikute hinge on vargsi pugemas majanduse taastumislootus. Seega on ka ettevõtetel mõnevõrra keerulisem ootusi ületavaid tulemusi näidata.

Aga ehk need möödunud aja võidud ja kaotused polegi kõige olulisemad, võimalik ja üsna tõenäoline, et turg reageerib pigem juhtide kommentaaridele. Investoreid huvitab, mida võib oodata tulevikult ja kuidas ettevõtted kitsamates tingimustes oma kulusid kärbivad.

USA majanduselt pole ka seekord sealsete ettevõtete tulemustele erilist toetust loota, sest erinevad näidikud kinnitavad endiselt maailma suurima majanduse nõrkust.

Mäletatavasti lükkas börsid eelmisel nädalal langusse just USA juuni töötururaport, mille järgi kaotati riigis töökohti ikka veel korraliku hooga, samuti langes eelmisel kuul ameeriklaste tarbimiskindlus.

Muidugi oli ka veidi rõõmsamaid signaale, nagu tootmisaktiivsuse oodatust aeglasem langus või maikuu eluasemete müügi napp kasv. Kus USA jääb hätta, seal pakub oma abikäe kohati aga Hiina, kuhu eksportivad ettevõtted võivad tänu sealsele tugevnevale nõudluse veidi kergemalt hingata.

Kui proovida ära arvata, mida ettevõtete juhid rääkima hakkavad, siis pakuks, et jutt saab olema ettevaatlikult positiivne. Umbes sarnase tooniga nagu esimese pääsukesena kolmapäeval tulemused avaldanud ehk Alcoa juhi Klaus Kleinfeldi sõnavõtt stabiliseerumisest.

Kleinfeld rääkis kerge optimisminoodiga, et ettevõtte pingutused kulude kokkuhoidmiseks ja raha genereerimiseks näitavad tulemusi ning tööstusharu on oma pidepunkti leidmas. Ainult sellised kommentaarid ei pakuks investoritele midagi uut, kuna seda põhja läbimise juttu on räägitud juba mõnda aega, investorid meelitaks julgemalt aktsiaid ostma konkreetsem seisukoht ilusamast tulevikust ja kõrgematest kasumiprognoosidest.

Seega kokkuvõttes arvan, et seekordsetest tulemustest erilisi positiivseid või turgu tõusule vedavaid uudiseid ei tule. Huvitavaid üllatusi võib küll taas pakkuda majanduse jaoks väga oluline finantssektor.

Enamus lootust tuleb seega panna ettevõtete juhtidele, kuid ka nende ootused võivad jääda nõrgaks. Seetõttu uude optimismipuhangusse ja ilusasse börside tõusulainesse ma ei usu. Keskmise riskitaluvusega investorina oleks ma endiselt ettevaatlik ja jälgiks arenguid kõrvalt, sest usutavasti tekib meil praegusest ka soodsamaid ostuvõimalusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. July 2009, 08:12
Otsi:

Ava täpsem otsing