Swedbank: II kvartali kasumite avaldamine võib tuua uut positiivsust

10. juuli 2009, 10:35

Kui majandusindikaatorid osutuvad nõrgaks,
võib aktsiahindades küll esineda veel languseid, kuid ootused ettevõtete
kasumite osas on täna küllalt realistlikud, mistõttu teise kvartali kasumite
avaldamine võib tuua turgudele uut positiivsust, teatas Swedbank.

Globaalse majanduskeskkonna paranemisele viitavad juba mitmed selged märgid, näiteks on vähenenud Ida-Euroopa suured jooksevkonto defitsiidid, paranenud on tootmisindikaatorid ning nii Ühendriikides kui euroalal on toimunud märgatav eratarbimise stabiliseerumine. Hoolimata majanduskasvu eeldatavalt suhteliselt aeglasest taastumisest ning võimalikest riskidest on meie hinnangul siiski põhjust olla aktsiaturgude osas positiivselt meelestatud.

Usalduse kadumine rahvusvahelises finantssüsteemis ja hirm 1930-ndate aastate Suure Depressiooni kordumise ees tõi kaasa 2007. aastast alates ligi poolteist aastat kestnud langustsükli globaalsetel aktsiaturgudel. Selle aasta märtsi keskel aga pöördusid turud jõulisele kasvule tingituna uue USA administratsiooni vastuvõetud ligi 800 miljardi dollarilise mahuga eelarvepaketist, teadetest tugevamate pankade kasumlikuks muutumise kohta ja negatiivsete üllatuste puudumisest pangandussektori kapitalitestide tulemustes. Samuti ilmnesid selged märgid majanduskasvu langustempo pidurdumisest.

Tootmisindikaatorite paranemise kõrval oli märgatav ka eratarbimise stabiliseerumine nii Ühendriikides kui Euroalal. Usume, et eratarbimises pole enam oodata 2008. a IV kvartalile sarnast langust, kuna USA eelarvepaketi raames tehtavad maksukärped ning muud meetmed peaks mõju avaldama just käesoleva aasta II ja III kvartalis. See omakorda lubab oodata tööstustoodangu tõusu lähikvartalitel, sest laovarude vastavusse viimiseks vähenenud müügimahtudega on ettevõtted agressiivselt tööstustoodangut kärpinud.

Viimaste kuude jõuline kasv on toimunud peamiselt tänu lootusele, et majanduslangus on läbi saamas ning uus tõus peatselt järgemas. Samas on viimased andmed näidanud, et kasvu oodata on veel liiga optimistlik, tuues kaasa mõningast pettumust turuosalistes ja sellest tulenevat nõrka liikumist aktsiaturgudel juuni teises pooles ja juulis. Põhjused suhteliselt aeglaseks taastumiseks on Ameerika Ühendriikide ning Ühendkuningriikide tarbijate jätkuvalt äärmiselt kõrge võlakoorem ning selle vähendamine jätkusuutlikule tasemele võtab aega. Positiivne on, et täna kulutavad Ühendriikide tarbijad oma sissetulekutest juba oluliselt vähem. Töötuse kasv ja hiljuti pettumust valmistanud kõrge töökohtade kaotuste hulk Ühendriikides on tarbimise halvendanud, kuid ajalooliselt on tarbijad kulutusi suurendama hakanud enne, kui ettevõtted töökohtade vähendamise lõpetavad, andes alust uskuda, et nõrk töökohtade statistika tarbimise stabiliseerumise stsenaariumit iseenesest ümber ei lükka.

Murettekitav aga on valitsuste võlakoormuse kiire kasv, mis eeldab tulevikus kulude kriitilist ülevaatamist, maksukoormuse tõusu või võlakirjade emiteerimise vajadust.
Oluliseks riskiks ongi pikaajaliste valitsuse võlakirjade intresside kiire tõus. Valitsuse võlakirju kasutatakse erinevate erasektorile antavate laenude intresside määramisel ning nende intresside tõus tooks seega kaasa laenukulude kallinemise nii ettevõtetele kui eraisikutele, avaldades seega survet nii investeeringutele kui tarbimisele. Täna on võlakirjaintressid ajaloolises perspektiivis jätkuvalt madalal tasemel.

Hoolimata märtsist juuni alguseni toimunud jõulisest tõusust aktsiahindades, on aktsiate ning teiste riskantsete varade hinnad täna siiski soodsad. Majandustsükli langusfaasis, kui kasumid võivad olla negatiivsed või tugevalt varieeruvad võib aga hinna ja kasumi suhe anda eksliku pildi ettevõtte hinnataseme kohta. Hinna suhe müügimahtu ning raamatupidamisväärtusesse aga näitavad samuti aktsiate soodsat hinnataset ajalooliste tasemetega võrreldes.

Venemaa aktsiaturg kasvas aasta algusest eriti jõudsalt, viies MSCI indeksi jaanuari madalseisust juuni alguseks üle 100% kõrgemale. Sellele on aga järgnenud kiire korrektsioon ja täna on Venemaa aktsiad oma hinnatasemelt paljude arenevate turgudega võrreldes oluliselt soodsamad. Samas on Venemaale investeerimine alati seotud riskidega – viimaste kuude toorainete hindade tõus on olulises osas põhjustatud spekulantide tagasipöördumisest sellesse varaklassi ja nagu ka lähiminevik näitab, spekulatiivse raha suund võib kiiresti pöörduda. Pangandussektori kahjud ja riigi sekkumise oht äritegevusse hoiavad investoreid regioonist jätkuvalt eemale, mistõttu ei pruugi soodsatest hinnatasemetest piisata regiooni aktsiaturu kasvuks lähiajal.

Ida-Euroopas on näha mitmeid positiivseid märke. Suured jooksevkonto defitsiidid, mida kriisi eel sageli negatiivsena välja toodi, on vähenenud, ning isegi Läti, mis varasemalt oma ülisuure jooksevkonto puudujäägi poolest silma paistis, on viimasel kahel kuul jõudnud plusspoolele. Lisaks on enamus Ida-Euroopa riike, Baltikum välja arvata, kriisiga suhteliselt edukalt toime tulnud. Muidugi tasub ka Ida-Euroopa turgude osas säilitada ettevaatust – pankade laenukahjumid on suurenemas kogu regioonis ning suur sõltuvus Lääne-Euroopast eeldab, et taastumine ei saa seal olema suurem, kui mujal regioonis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. July 2009, 10:53
Otsi:

Ava täpsem otsing