Arvutikaupade turul loetakse tänavu tibusid

Silvia Kruusmaa 13. juuli 2009, 00:00

Mitmel ketil on võlad äripartneritele ning käive on langenud poole võrra.

Aivar Paalbergi suurosalusega Enteril ja ML Arvutitel on kahe peale 16 miljoni kroonine maksuvõlg. Endise K-Arvutisalongi, praeguse nimega Klick Eesti ajatatud maksuvõlg on ligi 5 miljonit krooni.

Enter ja ka Enteri tütarfirma IDream on mitu kauplust sulgenud. Kuigi eelmisel aastal andis Gild Enterile 15 miljoni krooni suuruse laenu, millel oli krõbe intress (30%), näib, et loodatud hüpet paremuse poole pole toimunud.

Nii on Rakvere Põhjakeskuses Enteri kaupluse uksed suletud, kuid kaup on poes veel sees, sest Põhjakeskus tahab Enterilt võlga kätte saada. Olukorra lahendamiseks on kohal käinud ka politsei, sest Enter tahtis kaupa ära viia.

Keskuse juhataja Andres Uska selgitas, et kuigi keskusel on leping Enteriga, polnud kogu kaup Enteri oma, ja et välja selgitada, kellele mis täpselt kuulub, kutsutigi politsei kohale.

Aivar Paalbergi ei õnnestunud Äripäeval tabada.

Klick Eesti juhatuse liige Marko Kalve tunnistas, et arvutikaupade turul on praegu olukord üsna keeruline. "Käibed on kõigil kukkunud 30-50% ja ettevõtetes tuleb teha suuri muutusi, et olukorraga kohaneda. Kui käive on poole väiksem ja kaupade liikumiskiirus aeglasem, on õigel maksetähtajal arvete tasumine raske," rääkis ta.

Kalve sõnul tekkis Klickil maksuvõlg erakorralistest kulutustest, mis ettevõte oli sunnitud tegema kulude kiirel vähendamisel, samal ajal kukkus käive kohati 50%. Maksuametiga on Klick kokku leppinud võla tasumises mõistliku aja jooksul.

Klick on sulgenud 11 poodi, mis langesid liiga suurde kahjumisse, ja Kalve sõnul on nad valmis veel sulgema, kui olukord peaks hullemaks minema. Klick on ka koondanud, praegu tööl 90 inimest, aasta tagasi oli neid 140.

Arvuteid tootva ja müüva Ordi juht ja omanik Sulev Sisask ütles, et praegu sõltub ettevõtete jätkamine tihti sellest, kui sügavad on omaniku taskud.

Ordi on tema sõnul piisavalt kapitaliseeritud. "Oleme vastavalt vana eestlastele kombele toiminud: kartul ja vili on rasketeks aegadeks sügavale maa sisse kaevatud, nüüd on siis aeg see välja võtta," ütles ta.

Ordi pole poode sulgenud, aga inimesi on koondatud ja osalist tööaega samuti kasutatud. "Tööd on oluliselt vähem, kuskil 40% vähem kui mullu samal ajal. Käive on kukkunud umbes 50% ning kasum veel rohkem," rääkis Sisask ning lisas, et aasta lõpeb tõenäoliselt kahjumiga.

Sügis ei tohiks Sisaski sõnul väga nutune tulla, sest tavaliselt on see arvutikaupade müüjatel hea aeg. Aga 2010. aasta algus on oluline, sest tavahooaeg võib tulla raske. 2010. aasta teises pooles võib isegi tõusu näha, prognoosis Sisask.

Sisaski sõnul on loogiline, et osa tegutsejaid kaob, sest turg tõmbub kokku. "Praegu oleneb palju omanike heatahtlikkusest ja võimalustest," nentis ta.

Jaekaubandus on saanud kõige suurema löögi. Kalliste toodete müük on oluliselt vähenenud, ostetakse väiksemaid asju, mille väärtus jääb 2000-3000 krooni piirese. Aga riigisektor peab vajadusi järgima ja juba teine poolaasta tuleb parem.

Kindlasti on ka pankrotti minejaid. Kellel taskud tühjad ja bilanss nõrk, need jõule ei näe. Sel aastal loetakse tibusid, tugevamad saavad tugevamaks. Mõned väiksemad firmad on juba pankrotis.

On võimalik, et ka suurematest tegijatest võib keegi pildilt kaduda. Raskusi illustreerib ka see, et kümmekond ettevõtet on end poole aasta jooksul GNT Eestile müügiks pakkunud. Ma ei taha kommenteerida, mida me nende pakkumistega teinud oleme.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing