Arvamus: miks kinni nabitud oravad puhtalt pääsevad!?

14. juuli 2009, 07:55

Mõned nädalad tagasi lahvatas lühikese aja
jooksul koguni kolm Reformierakonnaga seotud korruptsiooniskandaali – nn Aivar
Otsalti juhtum, sellega seoses Neinar Seli kahtluse alla sattumine ning Anders
Tsahkna kinni kukkumine.

Kõik kolm on Reformierakonnas mõjukad tegelased. Seli ja Otsalt kuuluvad koguni peaminister Andrus Ansipi isiklikku lähiringi.

Tsahkna lähetamine sotsiaalministeeriumi oli halvaks üllatuseks paljudele ka Reformierakonna sees. Meelis Atonen söandas oma pahameelt ka avalikult väljendada.

Miks selline ühiskonnas, avalikkuses ja erakonna sees pahameelt tekitav otsus siiski langetati, on mõistagi uurimisorganite pädevuses välja uurida – kuid selge, et seda valitsuse mainet otseselt mõjutavat otsust poleks langetatud ilma peaminister Andrus Ansipi tagatoa otsuseta. Seda enam, et sotsiaalministeerium oli Maret Maripuu ümber lahvatanud skandaalide tõttu tähelepanu keskpunktis.

Reformierakond on erakonda puudutavate korruptsioonijuhtumite avalikku arutelu üsna edukalt vältinud. Piinlike seikade väljatulekut on tõkestanud Reformierakonna mõju suurele osale Eesti ajakirjandusest.

Endine reformierakondlasest minister ja tänaseni Reformierakonna huve esindav poliitik Margus Allikmaa juhib Rahvusringhäälingut, Postimehes, Kanal 2-s ja teistes sama meediagrupiga seotud väljaannetes valvab korda Andrus Ansipi hea isiklik sõber Mart Kadastik. Eelmainitud kolm kaasust pole ju ainukesed, mis vääriksid uuriva ajakirjanduse tähelepanu.

Eriti aktiivselt tegutsevad Reformierakonna esindajad erinevates omavalitsustes, kust eriti kinnisvarabuumi aegadel on laekunud meeletu arv erineva raskusastmega avalikke kahtlusi. On algatatud ka ametlikke menetlusi, kuid meedia pole neid lugusid üles korjanud.

Ühtlasi paistab Reformierakond omavat teatud mõju nii uurimisorganite kui ka prokuratuuri üle. Eesti Raudtee suuromanik Edward Burkhardt avalikustas ETV saates "Pealtnägija", et Reformierakondlased küsisid miljonieurost pistist otsuse eest taasriigistada raudtee – seda asja aga ei võetud isegi uurida, rääkimata sellest, et juhtum oleks jõudnud avaliku kohtumõistmiseni.

Samas uuritakse süüasju Reformierakonna konkurentide kohta erilise innukusega. Nii rahvaliitlasi kui keskerakondlasi on üsna tühiste süüdistustega hoitud uurimisorganite valvsa pilgu all kuid ja aastaid.

Mingite kinkekaartide vastuvõtmises süüdistatavat Ivo Parbust peeti koguni nii ohtlikuks kurjategijaks, et teda hoiti vahi all maksimaalselt võimalikud kuus kuud.

Samas lastakse Reformierakonna juhtivaid tegelasi üsna libedalt minema.

Seli kutsuti vestlusele, kuid teatati siis, et laskemoona jagamises inimestega, kel puudub relvaluba, polegi midagi eriti kriminaalset. Tsahkna vabastati peagi, küllap lõppeb kõik taas ühiskondlikult kasuliku tööga. Otsalti kriminaalasi, mis võinuks heita valgust tänaste riigijuhtide tegemistele-toimetamistele Lõuna-Eestis, lõpetati aga kokkuleppemenetluse käigus – mis tähendab, et avalikku kohtuprotsessi ei tule ning kõik skandaaliga seonduv jääbki varjule.

Kusjuures asi menetleti suisa hämmastava kiirusega – kui tuletada meelde näiteks endise Tallinna abilinnapea Vladimir Panovi juhtumit, kus süüdistuse enda esitamist ei suudetud kuidagi ära teha. Läks aastaid enne, kui kogu asi Panovi võiduga kohtus seljatati, selle aja jooksul jõudis juhtum aga oma poliitilised eesmärgid täita.

Otsalti kiirmenetluse tõttu ei saadagi teada, kes mõjukatest reformierakondlastest võisid olla asjaga seotud, milliste tegudega hiilgasid tegelikult peaministri lähikondsed.

Võimalik, et välja oleks tulnud märksa hullemad võimu kuritarvitused ja uus-nomeklatuuri tegutsemised kui omaaegsed reformierakondlase, endise politsei peadirektori Robert Antropovi Hummeri-lood jne.

Paistab, et Reformierakond üldse pakub immuniteeti mistahes tegude eest. Ei meenutata enam poole sõnagagi reformierakondlaste Peep Aru ja Toomas Teini omaaegseid seiklusi, kus nad sõimasid politseinikke ja nõudsid politseijuht Antropovit. See näitab, et ülemäära soojad ja lähedased suhted politseijõududega on olnud mitte ainult Lõuna-Eesti reformierakondlastel, vaid ka Põhja-Eesti omadel.

Tegelik ja kõige jõhkram võimu kuritarvitamine ongi see, kus üks erakond oma positsioonide parandamiseks kasutab riigi jõustruktuure ning riigi- ja erameediat poliitiliste vastaste vastu rünnakute korraldamiseks.

Sellest, et valitsev Reformierakond kasutab oma huvides nii esimest kui ka teist, on küllalt märke, ning võimalik, et just see ongi põhjus, miks Reformierakonna poliitikute korruptsioonijuhtumid kunagi ei meediakünnist ega kohtuläve ületa.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. July 2009, 09:49
Otsi:

Ava täpsem otsing