Inspektsioon: tarbijad laenu võtta ei kavatse

14. juuli 2009, 14:13

Finantsinspektsiooni tellimusel
uuringufirma Faktum Ariko korraldatud küsitlusest selgub, et laenu plaanib
lähema aasta jooksul võtta vaid 4-5% küsitletutest.

Kindlasti või väga suure tõenäosusega kavatseb võtta eluasemelaenu 5% ning tarbimislaenu 4% vastanutest. 90% vastajatest väitis, et nad kiirlaenu, sealhulgas SMS-laenu, päris kindlasti ei võta, teatas inspektsioon.

Ligi viiendik ehk 19% küsitletuist on hiljem mõne finantsteenuse ostmist kahetsenud. Muu hulgas nendest, kellel on tagasi maksta eluasemelaen, on selle võtmist kahetsenud 12%. Võrreldes 2006. aastal korraldatud analoogse uuringu tulemustega ei ole ühte või teist finantsteenust ostnud ning ostu hiljem kahetsenud inimeste arv märkimisväärselt suurenenud, kuigi finantsteenuste kasutamine on kasvanud. 2006. aastal oli hiljem mõne finantsteenuse ostmist kahetsenuid 16% tarbijatest.

Küsitlus näitas kokkuvõttes, et laenamisega ollakse praegu väga ettevaatlikud, pigem ollakse huvitatud säästmisest. Üsna ülekaalukalt peetakse mõistlikuks võtta vajadusel laenu eluaseme ostmiseks, ehitamiseks, remondiks või ümberehituseks ning laste või enda hariduse tarbeks. Suhteliselt aktsepteeritud on ka laenamine auto ostmiseks. Püsi- ja kodukaupade, elektroonika või rõivaste ostmiseks ja reisimiseks laenu võtmist ei peeta üldiselt mõistlikuks.

Finantsinspektsiooni tellimusel selle aasta kevadel tehtu uuringu eesmärk oli selgitada, milline on tarbijate teadlikkus finantsteenuste olemusest ja tingimustest ning kuivõrd ollakse teadlikud oma õigustest ja kohustustest. Uuringu kaudu hinnati samuti tarbijate teadlikkuse muutumist viimase kolme aasta jooksul.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. July 2009, 14:13
Otsi:

Ava täpsem otsing