Ekspordieeldused näitab hindamine

Jüri Piiper 15. juuli 2009, 00:00

Enne ekspordikõlbulike toodete või teenuste väljavalimist tuleb hinnata, kas ka ettevõttel endal on eeldusi välisturgudel tegutseda.

Ekspordipotentsiaali hinnates tehakse tihti see viga, et ei analüüsita eraldi ettevõtte eeldusi ning toodete või teenuste ekspordikõlbulikkust. Tugeval ettevõttel võib olla kehvavõitu toode, nõrk ettevõtte võib pakkuda head toodet, kuid eduväljavaated välisturgudel on mõlemal juhul kasinad.

Eelduste hindamiseks lepitakse kokku 8-10 ettevõtte ekspordipotentsiaali mõjutavat tegurit ning defineeritakse need, et kõik ekspordimeeskonna liikmed mõistaks tegureid üheselt. Näiteks tootmisettevõtte puhul on kindlasti vaja hinnata vaba tootmismahu olemasolu, sest eksport tähendab igal juhul täiendavat tootmist.

Ekspordieelduste kindlaksmääramiseks pole vaja teha keerukaid arvutusi, vaid lähtuda saab ettevõtte olemasolevatest baasnäitajatest ja kokkulepitud teguritest, mida kõik eksporditiimi liikmed hindavad 10-palli süsteemis. Hindamine vormistatakse koondtabelina.

Iga üksiku teguri koondhinnet ja kõikide summat võrreldakse maksimaalse võimalikuga. Kui teguri koondhinne on alla 50% maksimaalselt võimalikkust, on ilmselt tegu ettevõtte nõrga küljega. Kui kõikide tegurite koondhinnete summa on alla 50% maksimaalsest võimalikust, siis pole firma esialgu mitte mingil juhul ekspordiks valmis.

Analüüsi käigus tuleb pöörata suurt tähelepanu just kõige tugevamatele ja nõrgematele teguritele. Tugevused osutuvad sageli ettevõtte arvestatavateks konkurentsieelisteks välisturgudel. Nõrkused on mõistlik jagada kergesti ja raskestki kõrvaldatavateks. Kui näiteks puudulikku võõrkeeleoskust saab kõrvaldada koolitusega ja ekspordikogemuse puudumist vastava töötaja palkamisega, siis tehnoloogia väljavahetamine või ettevõtte asukoha muutmine on oluliselt keerukam.

Seetõttu on vaja hinnata nõrkade külgede kõrvaldamisega kaasnevaid kulutusi. Väga madal keskmine hinne kasvõi ühe hindamisteguri osas tähendab seda, et välisturule mineku protsess tuleb esialgu peatada.

Ekspordipotentsiaali lihtsustatud hindamiseks ei ole vaja kulutada raha, vaid seda suudavad edukalt ja kiiresti teha ettevõtte enda töötajad.

Küll aga võib abijõud olla vajalik sobivate hindamistegurite leidmisel, hindamistulemuste tõlgendamisel, kuid ka sobivate meetodite valikul.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing