Kasutatud autode põud ootab ees

Kadrin Karner 15. juuli 2009, 00:00

Veho Eesti kasutatud autode ja autode komisjonimüügi osakonna juhataja Urmas Kariku sõnul saavad nad pidevalt e-kirju, kus soovitakse liisingut selle lõppedes 3-5 aastat pikendada.

"Seoses sellega ei tule enam nii palju autosid müüki nagu enne. Vanasti oli autode vahetus nagu sokkide vahetus," märkis Karik.

Samuti on Veho täheldanud, et kui varem maksti autovahetuse vaheraha liisingusse sisse, siis ka see on lõppenud. Autosid ei vahetata, kuna vaheraha ei teki, lisas Karik.

Amserv Auto müügi- ja turundusdirektor Margus Nõmmik ennustas odavamate kasutatud autode põuda. "Defitsiit võib tekkida suurusjärgus kuni 150 000 krooni maksvate autode osas," selgitas ta.

Need, kes siiani autosid Saksamaalt treileritega tõid, pole enam võimelised tooma ja kasutatud autode maht turul väheneb, põhjendas Nõmmik.

Kallimaid autosid - mida võtavad hätta sattunud klientidelt ära ka pangad -, on turul küll, märkis ta.

Nõmmik nentis, et kui enne oli Eestis väga palju kasutatud autode müügiplatse, siis praeguseks on mitmed nendest tegevuse lõpetanud, kuna autod jäid seisma ja pangad äritegevust enam ei finantseerinud.

Info-Auto turundusjuhi Tiit Lillipuu sõnul tuleb defitsiit ilmselt populaarsemas hinnaklassis ehk 50-100 000 krooni vahel. "Eks ta on ikka pigem praegusest majanduskriisist tuleneva automüügi languse üks tulemus, tõusvas majanduses seda vaevalt toimuks," märkis ta.

"Hinnad on juba praegu kõvasti alla läinud ja arvata võib, et suurema mootoriga või janusemate autode ja luksusautode hinnakukkumine tuleb suur. Juba praegu on väga raske oma janust autot selle väärtusega maha müüa, mida inimene ise arvab," rääkis Lillipuu.

Tema sõnul on nõudlus pruugitud autode vastu kasvanud arvestades, et uusi autosid müüakse vähem, aga inimeste sõiduvajadus ei kao. "Põhja saavutamine ei ole ajaliselt ega ka rahaliselt kaugel," ütles ta kasutatud autode hinna kohta.

Swedbanki teatel ei näe nemad autode järelturul defitsiidi teket. "Praegused arengud turul seda tendentsi ei kinnita. Minu hinnangul näeme me pigem veel mõnda aega müüki tulevate kasutatud autode mahu kasvu," ütles panga varapõhise finantseerimise juriidilise osakonna juhataja Sven Jürgenson.

Hindadele prognoosib pank languse aeglustumist.

Kasutatud autode defitsiidi saabumise väide on kahtlemata väga intrigeeriv, kuid mina isiklikult sellega päris nõus ei oleks.

Peamiseks põhjuseks on liisingusse tagasi toodud või liisingu poolt ära võetud autode hulga kiire kasv viimase poole aasta jooksul ning samuti soovivad ka mitmed ettevõtted ja eraisikud kulude kokkuhoiu eesmärgil autoparki vähendada.

Praegu on Eesti turul näha pigem kasutatud autode ülepakkumist ning see survestab tugevalt kasutatud autode hindu.

Samuti ei ole Eesti kasutatud autode turg suletud ja kui siin peakski mingil põhjusel pakkumine vähenema, siis kompenseerib selle kindlasti kasutatud autode sissetoomine teistest Euroopa riikidest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing