Gasell loodab jalule saada saneerimisega

Rivo Sarapik 17. juuli 2009, 00:00

Neli korda Äripäeva kiiresti kasvavate ettevõtete ehk Gaselli TOPis figureerinud ning möödunud aastal 500 Eesti suurima ettevõtte hulka kasvanud ETTC müügitehingute arv hakkas vähenema majanduskriisi süvenedes.

Järgneb intervjuu ettevõtte juhi ja osaniku Peep Norkiga.

Miks saneerimist taotlete?

Peapõhjuseks praeguste raskuste osas on majandus- ja finantskriis. Veokite müük on drastiliselt langenud ning oluliselt halvenenud on ka klientide maksekäitumine. Samuti oleme finantseerinud Trailway grupi teisi ettevõtteid Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Venemaal ja Ukrainas. Paraku on kriis ka neis riikides ning seetõttu ei ole praegu võimalik nõudeid sisse nõuda.

Saneerimiskava täpne sisu pole praegu teada, kuna lõplike nõuete väljaselgitamine ning läbirääkimised veel käivad. Loodame kava tutvustada võlausaldajatele augusti alguses.

Usute, et ettevõtet on võimalik pankrotist päästa?

Jah, seda eelkõige kohustuste ajatamise ning nõuete sissenõudmise kaudu. Kindlasti mängib olulist rolli ka turu paranemine, kuid siiski ei põhine saneerimise edukus lootusel, et majandus ja ettevõtte finantsseis iseenesest paraneks.

Milline on ETTC võlakoormus?

Kohustusi on 33,5 miljonit krooni, sh laenud, liisingud, tarnijad, maksud. ETTC nõudeid teiste ettevõtete vastu on 34 miljoni ringis. Kümne miljoni eest on muid varasid.

Kui kiirelt loodate jalad alla saada?

Praegu väga raske öelda. Anname aru, et nõuete sissenõudmine võlgnikelt ning ettevõtte võlausaldajate nõuete rahuldamine võtab palju aega, kindlasti rohkem kui paar aastat.

Mida olete teinud, et olukorda parandada?

Oluliselt on vähendatud kulusid. Eelmisest sügisest on pidevalt otsitud uusi kontakte ja müügikanaleid kasutatud veokitele, nii Lõuna-Ameerika, Lähis-Ida kui ka Aafrika riikides. Olulisimaks meetmeks on aga antud laenude sissenõudmine võlgnikelt ning laekumiste arvel rahuldada ettevõtte võlausaldajate nõudeid.

Mis on plaan B, kui saneerimistaotlust ei rahuldata?

Tuleb leida võlausaldajatega kompromissi võlgnevuste rahuldamiseks. Läbirääkimisi on peetud juba pikemat aega ning suuremad võlausaldajad, sh Swedbank on olnud igati mõistvad ja kompromissi otsivad.

Aga on ka võlausaldajaid, kelle nõuded pole märkimisväärsed ning kellega suhtlemisele on kulunud palju aega. See on ka üks põhjuseid, miks saneerimiskaitset taotleti, et oleks võimalik tegeleda põhitegevuse ning samal ajal ettevõtte restruktureerimisega ning ellujätmisega pidevate ähvarduste, pankrotiavalduste ja inkassonõuetega tegelemise asemel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing