Poliitikute eraärid õitsevad

17. juuli 2009, 07:00

Eesti rikkamate riigipalgaliste edetabeli
eesotsas troonivad ettevõtjatest riigikogu liikmed, kellest suurem osa kuulub
Isamaa ja Res Publica Liitu ning Keskerakonda.

Hansabalti omanik, keskerakondlane Aivar Riisalu ütleb, et tema äritegevuse päästis hullemast konservatiivsus. "Riske ma ei võtnud. Kinnisvarakrahhist pääsesin hästi. Ei olnud hullu, aga kriisimurdjaks ma täna enam ei sobi," räägib Riisalu.

"Ütleme nii, et halvas unenäos ka ei osanud arvata, et nii hulluks läheb. Nii dramaatiliseks ei osanud ma olukorda prognoosida," tunnistab Riisalu.

Ärimees ei taha prognoosida, milliseks kujuneb tema ettevõtte seisukohast tänavune aasta. "See grupp on ju nii tagasihoidlik. Polegi ju õieti midagi. Väike kooperatiiv," jääb Riisalu harvaesinevalt tagasihoidlikuks.

Mida ärimees soovitab ette võtta, et kaosest välja ronida?

Esiteks on vaja koopereeruda, sest väikeste ettevõtetega ei ole võimalik osaleda välishangetel. See jutt, et meil on suur Euroopa ühiskodu ja Eesti ettevõtteid oodatakse mujal maailmas pikisilmi, on poliitiline müüt. Skandinaavia turgudel on protektsionism räige. Kui ikka Soome valitsus ütleb, et ostame need jupid Soomest, siis need ostetakse Soomest. Seal ollakse kuulekad. Olen seda kogenud, räägib Riisalu.

Riisalu: mannekeenrobot ei ole innovatsioon
Teiseks ootab Riisalu pankade laenukraanide taasavamist. "Meie valitsus, mis asub Stockholmis, ehk Rootsi kuningas ja talle alluvad ministrid… Kui Rootsi valitsus otsustab, et Rootsi riigile kuuluvad pangad ei alusta uuesti normaalset majanduse finantseerimist ehk krediidiliinide avamist lähema poole aasta jooksul, siis mina ei tahaks prognoosida, mis edasi saab," lausub ta. Riisalu sõnul on kaks eduvõtit: - turg ja käibevahendid.

"Innovatsioonist ei tasu mulle küll rääkida, ma ei usu sellesse. Kui meil innovatsiooniaasta tipuna tuuakse näide mingisugusest mannekeenrobotist, kes aitab riideid internetist tellida, siis see on leiutatud juba aastaid tagasi. See oli piinlik!" märgib ettevõtja.

Tõniste firma kasumikasvu põhjuseks tehing Idas
IRLi kuuluv riigikogu liige Toomas Tõniste ütleb, et tema lasteriideid ja -tarbeid müüva perefirma eelmise aasta kasumikasvu tagas õnnestunud kinnisvaratehing Peterburis.

"Müüsime maha ühe perspektiivika kinnistu IKEA valmiva kaupluse kõrval, kuhu ostja saaks välja arendada korraliku kaubandus- või autokeskuse. Ütleme, et ühe suure Prisma saaks peale panna," selgitab Tõniste.

Ka lasteriiete ja -kaupade äri läks perefirmal hästi. Selles sektoris käibed kasvasid. Marginaalid kogu aeg kukuvad, aga müüginumbrite poole pealt oli 2008 edukas. Põhjuseks võis olla beebibuum ja Laste Maailma kauplus, mis on kujunenud Reima (tuntud Soome lastekaupade kvaliteetkaubamärk - toim) rõivaste esinduspoeks. Tõniste osalusega alkoholi- ja toiduainete hulgimüügifirma AS LTT tundis kriisi enda naha peal alles mullu novembrist. "Siis löödi käibest justkui labidaga -10%! Kõigiga, kellega rääkisin, oli samamoodi. Üldpilti aga aasta paar viimast kuud enam ei muutnud," rõõmustab riigikokku kuuluv ettevõtja.

Hiljuti avalikustatud majanduslike huvide deklaratsioonide alusel koostatud rikkamate riigipalgaliste TOP 10s on kaheksa riigikogu liiget.

Rikaste riigipalgaliste jõukuse edetabel on avaldatud Äripäeva tänases lehenumbris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2009, 07:14
Otsi:

Ava täpsem otsing