Rein Veidemann: rajukapitalismi varemeil

18. juuli 2009, 10:36

Kaheksa aastat tagasi antud intervjuus
tunnistas peaaegu pisarsilmil 1960ndate põlvkonna üks ikoone, Poola
teisitimõtleja Jacek Kuron (1934–2004), et ta arvas ja lootis asjatult, et
erinevalt kommunismist, mis oma tsentraliseerituse tõttu on jäik süsteem, saab
kapitalism ennast ise reformida, kirjutab kirjanik ja õppejõud Rein
Veidemann.

Aga Kuronil ja tema mõttekaaslastel on kindlasti õigus tunda end petetuna, nähes, kuidas Eestiski 1990ndatel suure võidu ja ainsa valikuna serveeritud "las minna" tüüpi rajukapitalism lõhestas ühiskonna õhukeseks jõukate kihiks ja ots otsaga toime tulevate või vaesuse piiril kõikuvaks massiks, selle tagajärjel aset leidnud võõrandumine oli ootuspärane, räägib Veidemann Postimehe veergudel.

"Seesuguse kapitalismi varemeil me nüüd olemegi, aga sektantluseks kivistunud neoliberalistlik peavooluideoloogia kinnitab endiselt: meie külgetõmme on meie kasumiteenimise keskkonna odavus. Mind lihtsalt kurvastab, et meile läheb küll korda Soome heaoluühiskond, kuid sealset kapitalismi tõrgume kui liiga punast, sest kui riigi majandusregulatiivset toimet nähakse üksnes enese (st avalike kulude) kärpimises, siis pole riik enam ühiskonna, vaid mõne konsortsiumi või kitsa huvigrupi käepikendus," selgitas kirjanik.

Veidemanni sõnul vajab Eesti uusi väljakutseid mitte ainult kriisiga toimetulemiseks, vaid kogu süsteemi vahetuseks – nimetagem seda siis pealegi inimnäoliseks kapitalismiks või sotsialismiks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. July 2009, 10:38
Otsi:

Ava täpsem otsing