Mis saab Eesti Telekomi dividendidest?

Tarvo Vaarmets 20. juuli 2009, 00:00

Eesti Telekom ei suuda genereerida enam nii palju raha kui varem. Samas on dividendid viimasel kahel aastal olnud suuremad kui kunagi varem. Ettevõtte finantspositsioon lubaks põhimõtteliselt küll dividende kõrgel hoida, aga see tunduks kerge finantsvägistamisena.

Tallinna börsi suurimal ettevõttel oli ka teises kvartali tulemusi kujundades valida ilusate dividendide ja suure puhaskasumi kukkumise vahel. Investorite rõõmuks valiti esimene, teine jäi erakorraliseks numbriks paberil.

Kui ainult Eesti Telekomi teise kvartali puhaskasumit vaadata ja seda eelmise aasta sama aja näitajaga võrrelda, võib jääda mulje, et kontserni ärisid tabas dramaatiline tagasilöök. Nimelt kukkus kolme kuu kasum jahmatavad 94%. Ent seda kasumirida, või õigemini kasumi suhtelist muutust, loputab traditsiooniliselt teises kvartalis dividendidelt võetav tulumaks. Kui viimane puhaskasumile juurde liita, näeme juba adekvaatsemat pilti - kasum enne tulumaksu kahanes kuuendiku, 487 miljonilt kroonilt 406 miljonile kroonile. Eesti Telekomi teise kvartali käive andis tagasi aga 14% ning langes 1,35 miljardile kroonile. Käivet kukutasid jahenev majandus ja mobiilisektorile tehtud karmimad ettekirjutised teenustasude osas.

Kontserni juhtide sõnul on eelmise aasta kolmandas kvartalis käivitatud efektiivsuskavad andnud märkimisväärset tulemust, mida kinnitab kulumieelse ärikasumi ehk EBITDA marginaali pisike kasv. Seega on Eesti Telekom raskete oludega suutnud hästi kohaneda. Lähitulevikku vaadates ettevõtte juhid aga optimismist ei pakata.

"Jälgime tähelepanekult majanduses toimuvat ja kahjuks peame nõustuma prognoosidega, et sügisel langus süveneb," rääkisid juhid reedel interneti vahendusel toimunud pressikonverentsil.

Teise kvartali lõpu seisuga oli Eesti Telekomil käibevara kokku 1,32 miljardit krooni. Lühiajaliste kohustustena märgiti bilansis 905 miljonit krooni. Kuigi need likviidsusele viitavad näitajad on halvenenud, seisab ettevõtte jätkuvalt tugeval vundamendil. Dividendikuluta teine poolaasta peaks olukorda paremakski muutma.

Arvestades aga juhtide kommentaare tuleviku suhtes ning poolaasta arenguid, on kahtlane, kas selle aasta eest 10,5kroonist dividendi aktsia kohta makstakse. Kontsern suudaks sellise kõrge dividendi selleks hetkeks oleva raha ja jaotamata kasumiga küll ära katta, aga kas see oleks mõistlik.

Robustselt võime mõelda nii: 2008. aasta kasum oli 1,4 miljardit krooni, dividendide väljamakse määr sellest 101%. Sel aastal tuleb puhaskasum tõenäoliselt vähemalt viiendiku jagu väiksem ehk maksimaalselt 1,15 miljardit krooni. Viimase viie aasta kõrgeim väljamakse määr oli 2005. aasta 114%. Seega tähendaks 10,5 krooni dividendi aktsia kohta erakordselt suurt ehk vähemalt 120%-list väljamakse määra. Taoline poliitika ei ole jätkusuutlik. Seega reaalsem on 7-8kroonine dividend aktsia kohta.

Kui Eesti Telekomi aktsia ostmise peale mõelda, siis tuleks kindlasti ka seda dividendide alandamise riski arvestada. Teisalt on aga aktsia viimase aastaga päris tublisti kukkunud, mistõttu ajaloolised suhtarvud on talutavad - nii kaupleb aktsia näiteks seitsmekordsel kasumil. Samuti teeks praeguse hinna pealt isegi seitsmekroonine omanikutulu dividenditootluseks rohkem kui kümnendiku.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing