ELi riike ähvardab seagripivaktsiini defitsiit

20. juuli 2009, 19:26

Kuuskümmend miljonit eurooplast vajaksid
seagripi vastast vaktsineerimist. ELi tervishoiuvolinik Androulla Vassiliou
hoiatab aga, et kõigi jaoks ei pruugi vaktsiini jätkuda.

Brüsseli ekspertide hinnangul on ELi riikides uude seagripi tüüpi A (H1N1) haigestumise riskigrupi suurus kasvanud juba 60 miljonini, kirjutab euobserver.com.

27 liikmesriigi tervishoiuministrid kogunevad oktoobris, et arutada vaktsineerimisprogrammi detaile. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni andmetel on alates aprillist seagrippi nakatunud 95 000 inimest 136st riigist. Kuigi seagripi uus vorm põhjustab kergemaid terviseprobleeme kui selle tavaline vorm, on gripi uus liik võtnud juba 429 elu.

Reuters teatas, et juunis suurendasid ravimifirmad vaktsiini tootmist ning kavatsevad luua vaktsiini pandeemilise H1N1 viiruse vastu. Eksperdid kardavad, et see võib talve jooksul muteeruda ning muutuda senisest tugevamaks. See võib viia aga liikmesriikide vahelise võitluseni vaktsiini saamise eest – Saksamaa, Prantsusmaa ja Inglismaa on vaktsiini tellinud juba miljonite eurode eest.

Euroopa Komisjon on liikmesriike kutsunud üles koostööle, et jagada ressursse nii, et ka seni vähem seagripiks valmistunud riigid oleksid hädapärase vaktsiinikogusega kindlustatud. See üleskutse on aga põrkunud vastupanule teiste riikide poolt nagu näiteks Inglismaa, kes on gripilaineks juba varakult valmistuma hakanud.

Ka tavalise gripi puhul, millesse sureb ELis igal aastal 40 000 kuni 200 000 inimest, on riikide valmisolek viiruse puhkemiseks erinev. Kui näiteks edetabeli tipus oleval Hollandil on kaetud 80% vaktsiinivajadusest, siis nimekirja lõpus oleval Leedul on see number vaid 2%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. July 2009, 19:26
Otsi:

Ava täpsem otsing