Islandi pangasüsteemi reformis otsustavad sammud

20. juuli 2009, 13:16

Island avalikustab esmapäeval 1,5 miljardi
euro suuruse pangandussüsteemi rekapitaliseerimise plaani ning eemaldab katte
tehingult, millega antakse kontroll riigi kahe uue hästitoimuva panga üle
välisinvestoritele.

Need sammud märgivad olulist tähist jõupingutustes üles ehitada Islandi räsitud panku ning integreerida riik rahvusvahelisse finantssüsteemi, kirjutas The Financial Times.

Islandi valitsus kavatseb välja anda 2,1 miljardi euro eest võlakirju järgmisel kuul kolme uue eelmisel aastal loodud panga jaoks. Ebaõnnestunud riigi kolme suurema panga kreeditoridele pakutakse osalust kahes uues pangas kompensatsioonina pankade väärtuslike varade eest, mis pangakrahhist alles jäid.

Kokkuleppeni jõuti reedel pärast nädalaid keerukaid läbirääkimisi, tehes tee vabaks kauaoodatud rekapitaliseerimisele, rääkisid läbirääkimistes osalenud inimesed.

Tegu on ühe viimase sammuga reas ettevõtmistes eesmärgiga taastada usaldus Islandi finantssüsteemi vastu ja stabiliseerida riigi majandus. Eelmisel nädalal hääletas Islandi parlament euroliiduga liitumise läbirääkimiste alustamise poolt. Läbimurre oli ka eelmisel kuul, kui valitsus nõustus hüvitama Islandi pankades hoiustanud brittidele ja hollandlastele miljardeid naelu.

Pankade restruktureerimine, kreeditoridele võlgade tasumine ja valuuta stabiliseerimine olid tingimuseks eelmisel aastal IMFi ja Euroopa Komisjoni poolt toetatud kümne miljardi dollari suuruse abipaki jaoks.

Kapitalisüst võib suurendada uute pankade kapitalitugevuse suhtarvu umbes 12%. Kokkuleppe järgi saaksid ebaõnnestunud pankade võlausaldajad kontrollosalused New Kaupthing Bankis ja Islandsbankis, mis pärisid Kaupthingi ja Glitniri terved varad eelmisel aastal.

Tehingu järgi hüvitatakse võlausaldajatele ainult need varad, mis kanti üle uutesse pankadesse, mis aga esindab vaid osa välislaenajate poolt omatud 60 miljardist dollarist. Kuid see eemaldab ühe olulise tõkke uue pangandussüsteemi ülesehitamise teelt ning võimaldab alustada ebaõnnestunud pankade halbade varade ärakoristamise protsessi.

Formaalne kokkulepe ei puudutada aga kolmandat ebaõnnestunud panga, Landsbanki varasid, sest selle välismaised kohustustused on kõike keerukamad, näiteks suured kohustused Suurbritannia ja Hollandi valitsuste ees. Läbirääkimistega seotud isikud kinnitavad, et üldjoontes on kokkulepe olemas ja see vormistatakse tõenäoliselt juuli lõpus.

Islandi krooni kurss teiste valuutade suhtes on riiki tabanud panganduskriisi käigus katastroofiliselt kukkunud. Täpselt kaks aastat tagasi oli Islandi kroon väärt 19 Eesti senti, täna ainult 8,7 senti. Suurem osa üle kahekordsest langusest euro suhtes toimus 2008. aasta jooksul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. August 2009, 12:37
Otsi:

Ava täpsem otsing