Kadunud Apollo-videote koopiad digitaliseeritud

20. juuli 2009, 12:13

Originaalsalvestis inimkonna esimesest
Kuu-reisist on kogemata kustutatud, tunnistas NASA. Õnneks on aga olemas koopia,
mis on NASA sõnul nüüd paremas seisus kui originaal kunagi on olnud.

NASA avaldas esimesed videod Apollo 11 videote digitaliseeritud ja puhastatud versioonist, kus on näha Neil Armstrongi Kuu pinnal esimesi samme tegemas. Töid teostab Hollywoodi stuudio Lowry Digital. Kõigi videote digitaliseerimise ja korrastamisega jõutakse lõpule septembriks.

2006. aastal tunnistas NASA, et originaalvideoid ei suudeta kuidagi leida. Sellest ajast on NASA Goddardi keskuse insener Richard Nafzger kaduma läinud videote jälgi ajanud ning nüüdseks on selge, et leida ei õnnestu neid enam kunagi. Nimelt kuulusid need videod 200 000 muu video hulka, millel olnud sisu kustutati, et magnetlinte saaks raha kokkuhoiu huvides uuesti kasutada.

Õnneks oli häid koopiaid videotest võimalik leida ka teistest allikatest, näiteks CBS Newsi arhiivist, osa videoid oli olemas ka Johnsoni kosmosekeskusel.

Lowry on tuntud peamiselt vanade Hollywoodi filmide taastajana. Nafzger ei ole siiski kuigivõrd mures selle pärast, et videote taastamisega tegeleb Hollywoodi stuudio. Ta ei karda vandenõuteoreetikute uut rünnakut, kes väsimatult korrutavad, et kogu Apollo-programm on üles võetud Hollywoodi stuudios või salajases sõjaväebaasis. „Vandenõuteoreetikud usuvad nagunii seda, mida nad tahavad,“ arvas ka Lowry Digitali üks juhte Mike Inchalik.

Apollo-programmi väidetavast võltsimisest on Novaator kirjutanud varem siin.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. October 2009, 07:52
Otsi:

Ava täpsem otsing