Krugman: väikeriigi käekäik sõltub maailmaturu avatusest

20. juuli 2009, 17:29

Kuni säilib maailmaturu avatus, ei pea
väikesed riigid oma majanduse tuleviku pärast muretsema, ütles Nobeli preemiaga
pärjatud majandusprofessor Paul Krugman.

KPMG maksuteemalisel aastaseminaril Londonis küsimustele vastanud Krugman nentis, et maailma turud pole siiani veel protektsionistlikku suunda võtnud, nagu juhtus 1930ndate majanduskriisis. "Turgude avatuse piiramist saab küll mõnda aega tagasi hoida, kuid mida edasi, seda keerulisem on leida põhjuseid, miks see peaks nii jääma. Ma kardan, et kui me praeguses olukorras peaksime kasvõi korraks vabakaubandusele selja pöörama, kulub selle praeguses mahus taastumisele mitu inimpõlve," arvas ta.

Üldisest majanduskriisist väljatulemiseks tõi Krugman välja mitmeid võimalusi. Üheks lahenduseks oleks suuremat sorti investeerimisbuum. Ka kapitali väärtuse vähenemine taastab ühel hetkel investeeringud, kuid sinna kulub aastaid: viis, kümme, isegi rohkem. Samuti võib silmapaistev tehnoloogiauuendus investeeringuid edendada, kuid nagu Krugman märkis, "kui see uuendus on isegi olemas, siis mulle sellest ei ole räägitud."

Krugmani sõnul on tal idealistlik lootus, et keskkonna- ja roheline tehnoloogia võivad meid aidata. "Mitte sellised edevad asjad nagu päikeseenergia, aga näiteks vanade hoonete renoveerimine energiasäästlikumateks," ütles ta.

Peamiselt tulumaksule lootvad ameeriklased peaks tema sõnul võtma õppust Euroopa maksusüsteemidest. "Eriti skandinaavlased hoiavad majandust käigus, kogudes sama ajal kõrgeid makse. Nende maksubaas on laiem, eriti tarbimismaksude osas," ütles Krugman.

Kriisi lõppedes on Nobeli preemia laureaadi arvates Hiinal maailmamajanduses väiksem roll kui varem. Siiani põhines Hiina majanduskasv kapitali ekspordil ja kaubavahetuse ülejäägil põhineval nõudlusel, kuid selline lähenemine pole enam jätkusuutlik. Kriisiga toimetulemisel kiitis Krugman eelkõige Brasiiliat ja Indiat. Samas märkis ta, et mõlema maa võimalused on väliskaubandusest sõltumise tõttu piiratud, kuna maailmakaubandus tõmbub järjest enam kokku.

USA valitsuse majanduskriisis rakendatud poliitikat hindab Krugman hinde 4+ vääriliseks, kritiseerides eelkõige vähest abi pankadele. Euroopa riikide valitsused peavad leppima hindega 4-, kuna on oma otsustes olnud liiga vaoshoitud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. July 2009, 17:29
Otsi:

Ava täpsem otsing