Majandusministeerium: tootjahindade langus jätkub

20. juuli 2009, 11:25

Suurim hinnalangus iseloomustab sektoreid,
kus eelmise aasta kõrgperioodil hinnad kiiremas tempos kasvasid, teatas
majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Statistikaamet teatas täna, et juunis jätkasid hinnad tootmises langemist. Järgneb majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi sellekohane kommentaar:

Statistikaameti andmetel jätkus töötlevas tööstuses juunikuus hindade langus. Eelmise kuuga võrreldes alanesid tootjahinnad keskmiselt 0,2%, aastataguse ajaga võrreldes olid hinnad 3,3% odavamad. Madal nõudlus hoiab surve all nii tootmis- kui ekspordihindu peaaegu kõigis harudes, samas on langenud ka importsisendite hinnad. Suurim hinnalangus iseloomustab sektoreid, kus eelmise aasta kõrgperioodil hinnad kiiremas tempos kasvasid.

Juunis jätkus tugev hinnalangus toiduainete tööstuses, ulatudes aastases võrdluses 5,2%ni. Kõige kiiremas tempos alanesid suurematest harudest hinnad piimatoodete tootmises, kahanedes aastaga viiendiku võrra. Hinna langust veab sisendite jätkuv odavnemine. Piima kokkuostuhind oli mais konjunktuuriinstituuti andmeil veidi üle kolme krooni. Aastatagusest ajast kõrgemal püsisid hinnad nii kala- kui lihatööstuses, vastavalt 3,2% ja 4,7%. Eelmise kuuga võrreldes vähenesid hinnad toiduainetööstuses 0,2%.

Metalltoodete tootmises on hinnad alanenud aastaga 12%, ka toormaterjali hinnad on tugevasti kukkunud. Sarnaselt eelmistele kuudele on hinnatase aastatagusest püsinud kõrgemal keemiatööstuses (ligi 8%), teistes harudes on hinnad eelmise aasta juuniga võrreldes muutunud vähe.

Konjunktuuriinstituudi küsitletud tööstusettevõtete seas on viimasel viiel kuul pidevalt vähenenud edasist hinnalangust prognoosivate ettevõtete osatähtsus. Samas oli juunikuus lähikuudeks hinnalangust ootavaid ettevõtteid siiski hindade kasvu eeldavatest rohkem. Hindade tõusu oodati vaid raadio- ja sideaparaatide tootmises ning keemiatööstuses, teistes harudes eeldati hindade püsimist praegusel tasemel või nende langust.

Juunis toimusid ekspordihindade osas sarnased muutused eelneva kuuga. Maikuust olid hinnad keskmiselt 0,2% madalamad ja aastases võrdlused kiirenes hinnalangus 5,3%ni. Maailmaturu üldine nõrkus püsis ka juunikuus, mistõttu eksportivad ettevõtted pidid konkurentsis püsimiseks oma toodete hindu veel langetama. Impordihindade arengut mõjutab endiselt enim nafta maailmaturuhinna kõikumine. Sellest tulenevalt tõusis juunis impordihinnaindeks kuises võrdluses 2,5%, aastaga aga langesid sisseveohinnad keskmiselt 7,9% võrra.

Ekspordihinnad olid aastatagusest perioodist võrdselt 30% madalamad metsamajanduses ja metallitööstuses. 10% tasemel püsis hinnalangus plasti- ja kummitoodete tootmises. Mõnevõrra kiirenes ekspordihindade aastane langustempo ka puidutööstuses (-7,6%ni). Turbatööstus on ainsana suutnud sel aastal oma toodangut müüa välisturgudele aastatagusega võrreldes 15–20% kõrgemate hindadega.

Tulenevalt toornafta hinnatõusust olid juunis naftasaaduste impordihinnad eelmisest kuust viiendiku võrra kõrgemad, samas aastane langustempo ulatus 37%ni. Puidu ja metallide sisseveohinnad olid eelmise aasta juunist ligikaudu 12% väiksemad. Impordihindade keskmise languse tasemel olid aastases võrdluses metalltoodete ja põllumajandussaaduste hinnad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. July 2009, 11:25
Otsi:

Ava täpsem otsing