Bernanke: Fed võtab endale supervõmmi rolli

22. juuli 2009, 11:34

Föderaalreservi (Fed) juht Ben Bernanke
põrkas kokku USA seadusetegijate skeptilisusega Föderaalreservi kohustuste
laienemise suhtes, nimelt tahetakse tugevdada Fedi järelvalvet suurte
finantsettevõtete üle.

Seadustetegijate argument on, et Föderaalreserv ebaõnnestus esiteks probleemide kindlakstegemisel, mis viisid finantskriisini, kirjutas Forbes.

"Föderaalreserv on teinud suuri vigu," ütles vabariiklasest Esindajatekoja liige Spencer Bachus. Obama administratsiooni ettepanek muuta Föderaalreserv globaalselt seotud finantsettevõtetele supervõmmiks kutsuks esile vaid petliku turvatunde, mis vältimatult puruneks ja seda maksumaksja arvel, hoiatas ta.

Bernanke vastas kahtlustele, et presidendi administratsiooni ettepanek oleks Föderaalreservi jõu tagasihoidlik suunamuutus, mitte oluline võimu laiendus.

Fedi boss kinnitas investoritele ja Kongressile, et keskpank suudab pakkuda erakordset majanduslikku stiimulit ning kui majanduse taastumine on juba kindel, ära hoida inflatsiooni ägenemist. Siiski, sellised sammud jäävad kaugesse tulevikku. Keskpanga fookuseks jääb majanduse taastumise kiirendamine, ütles ta.

Bernanke hakkas vastu administratsiooni ettepanekule luua uus finantsteenuste tarbijakaitseregulaator ning sellega võtta keskpangalt mõned varasemad kohustused.

Tarbijategrupid ja seadusetegijad on süüdistanud Fedi selles, et kahtlaste laenupraktikate leviku takistamiseks ei võetud varakult kasutusele meetmeid, mis viis lõpuks kinnisvarabuumini ja päädis krahhiga.

Bernanke oli vastu ka Kongressi ettepanekule lasta keskpanka auditeerida. Ta kartis, et auditid, mis kaevuvad Fedi intressimäära otsustesse, võivad kompromiteerida keskpanga iseseisvust intressipoliitikas.

Vabariiklane ja Fedi kritiseerija Ron Paul tõrjus selle argumendi, öeldes, et Fed teeb juba praegu poliitiliselt kalkuleeritud otsuseid.

Bernanke ametiaeg lõpeb järgmisel aastal ning president Barack Obama peab otsustama, kas teda uuesti ametisse kinnitada või mitte. Fedi juhti on tunnustatud tema innovaatilise lähenemise eest, mis aitas mullu majandust kuristiku äärelt ära tõmmata, kuid neid samme võib ka kritiseerida maksumaksjate riski suurendamisega ning tõstatatud on küsimus, kas valitsus peab ikka Wall Streeti koristama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. July 2009, 12:28
Otsi:

Ava täpsem otsing