Uued autorehvid tehakse taimedest

22. juuli 2009, 12:03

Uue uurimuse kohaselt sobivad taimsed kiud
suurepäraselt autorehvide koostisosadeks.

Mikrokristallilist tselluloosi saab teadlaste sõnul valmistada kõigist taimekiududest. See materjal võiks osaliselt asendada autokummides tugevdava täitena kasutatava ränidioksiidi. Esialgsete katsetuste põhjal järeldati, et taimede abil saaks rehve teha odavamalt, lisaks oleksid rehvid kuumusele vastupidavamad ja aitaksid kokku hoida kütust, kirjutas LiveScience.

Teadlaste hinnangul on aga enne puidust autorehvide valmistama hakkamist vaja veel põhjalikumaid uurimusi.

"Uus materjal osutus katsetuste põhjal lausa üllatavalt kasulikuks,“ ütles Oregoni ülikooli teadlane Kaichang Li. „See avastus võib viia üle pika aja esimese tõeliselt revolutsioonilise muudatuseni rehvide tootmisel.“

Tsellulooskiude on juba mõnda aega kasutatud mõnda tüüpi kummi ja autoosade tugevdamisel, näiteks turvavöödes või isolatsioonmaterjalides, kuid mitte kunagi rehvides, kus täiteainena eelistatakse ränidioksiidi ja söemusta. Söemusta valmistatakse aga üha kallinevast naftast ning ränidioksiidi tootmine on väga energiakulukas. Mõlemad produktid on väga tihedad ja vähendavad autode kütuseefektiivsust.

Katsete käigus asendasid teadlased kuni 12 protsenti rehvitootmisel kasutatavast ränidioksiidist mikrokristallilise tselluloosiga. See vähendas kummimaterjali tootmiseks vajalikku energiakogust, parandas materjali vastupidavust kuumusele ning säilitas samas rehvidele vajaliku tugevuse. Uurimustulemused avaldati ajakirjas Composites Part A: Applied Science and Manufacturing.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:45
Otsi:

Ava täpsem otsing