PILT: Päikesetõus kosmoses

23. juuli 2009, 11:25

Maapinnal olles õnnestub päikesetõusu näha
vaid korra päevas. Enamik inimesi eelistab vähemalt suvel selle ilusa vaatemängu
maha magada, mistõttu jälgib keskmine inimene päikesetõusu ilmselt vaid loetud
korrad elus.

Maa orbiidil viibivad astronaudid ei ole selles mõttes kindlasti keskmised inimesed, sest ühe päeva sisse mahub neil õige mitu päikesetõusu. Orbitaaljaam peab maapinnale kukkumise vältimiseks tegema ühe tiiru Maa ümber 90 minutiga, mistõttu ei saa päevaseid tegemisi päikese järgi kuidagi seada.

Samas näeb päikesetõus kosmosest vaadatuna välja ka üsna erinev sellest, millega oleme maapinnal olles harjunud. Päike on tõustes küll pisut punakas, kuid harjumuspärasest vähem. Madalal horisondi kohal olles läbivad päikesekiired enne meie silma jõudmist paksema atmosfäärikihi, mistõttu jõuab valgus enam hajuda. Valge valgus koosneb spektrivärvidest, kusjuures enam hajuvad lühema lainepikkusega kiired (sinised) ning kõige vähem pikalainelised kiired (punased). Seetõttu tundubki Päike meile loojangu ja tõusu ajal punakana, sest sinist komponenti on enam hajunud (seepärast on ka selge taevas sinine).

Orbiidilt on hästi näha Maa kumerus ning eriti silmatorkav on, et maapinda kaitsev atmosfäär moodustab väga õhukese sinaka kihi. Nii Maa ise kui ka kosmos paistavad astronautidele süsimustana.Pilt on tehtud 17. juulil, päeval, mil orbiidil põkkusid kosmosesüstik Endeavour ja Rahvusvahelise kosmosejaam.Pilt on tehtud 17. juulil, päeval, mil orbiidil põkkusid kosmosesüstik Endeavour ja Rahvusvahelise kosmosejaam.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing