Venemaa: kriisi teine laine tuleb 2010. aasta alguses

23. juuli 2009, 20:36

Venemaa majandusarengu ministeerium teatas,
et ootab teist majanduslanguse lainet 2010. aasta alguses.

„2010. aasta alguses on ettevõtetel oodata krediidi ja maksujõuga seotud riske ning majandus aeglustub märgatavalt,” ütles majandusarenguministri asetäitja Andrei Klepatš ITAR TASSile. Samas märkis ta, et majanduslanguse teist lainet on võimalik vältida, kirjutab lenta.ru.

Üks Venemaa ametnik, kes on tuntud oma pessimistlike prognooside poolest, nentis, et majandusarengu ministeerium ootab tõusu 2010. aasta lõpuks, kuid reaalne tõus majanduses algab alles 2011. aastal.

Venemaa valitsus on korduvalt sealsetelt pankadelt nõudnud krediidiportfellide suurendamist. Arvatakse, et ligipääs krediidile aitab Venemaa ettevõtetel toodangut suurendada, mis mõjuks turgutavalt riigi SKP kasvule. Kuid finantsasutused ei kiirusta halbade laenude kartuses krediidimahte paisutama.
Arvatakse, et tõuke pangakriisi teiseks laineks annabki tähtaja ületanud hapude laenude osakaalu kasv pankade laenuportfellis. Sellisele stsenaariumile finantssektoris juhtis märtsis tähelepanu Venemaa rahandusminister Aleksei Kudrin.

Kudrini prognoosiga ei nõustunud aga Venemaa keskpanga president Sergei Ignatjev, kes oli seisukohal, et hullem on riigi finantssektori jaoks juba möödas. Valdav osa sõltumatuid eksperte ning suuremate pankade pead jagasid selles küsimuses siiski rahandusministri arvamust.

Esimese poolaasta jooksul on Venemaa majandus kukkunud 10,1% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Kogu aasta lõikes ootab Venemaa majandusarengu ministeerium SKP langust 8 - 8,5%. 2010. aastal peaks prognooside kohaselt SKP 1% võrra kasvama, 2011. aastal aga juba 2% .

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. July 2009, 20:46
Otsi:

Ava täpsem otsing