Hiina pangad laenavad, uus mull tekkimas?

24. juuli 2009, 11:48

Hiina pangad on sel aastal laenanud
rekordilise 1,1 triljonit dollarit, riigi SKP kasv on ligi 8%, Šanghai börs
on kasvanud 70%, kõik see tekitab hirmu, et järjekordne mull on tekkimas.

Hiina majandus näib jälle olevat elust pakatav, kuid tekkimas on ka mure, et rekordiline laenukasv toidab järjekordset spekulatiivset mulli, kirjutas CNN.

Samal ajal kui USA ja Lääneriigid on majanduskriisi all kannatanud, möllab Hiinas laenudega toidetud hullus. Hiina riigipangad on välja laenanud ligi 1,1 triljonit dollarit esimesel poolaastal, mida on rohkem kui 800 miljardi dollariline USA abipakett või 586 miljardit dollarit, mis Hiina valitsus oma majanduse toetamiseks on andnud.

Rekordiline laenamislaine, mis on võrdne riigi ühe kvartali majandustoodanguga, aitas Hiina majandusel esimeses kvartalis kasvada ligi 8%.

Riigisisese tarbimise kasvamist nähakse hädavajalikuna, et vähendada Hiina sõltuvust ekspordist, kuid majandusteadlased näevad siin tulevasi hädasid.

"Hiinal on 4 triljoni dollariline majandus ning era- ja avaliku sektori laene on välja antud triljoni dollari eest. Riigi laenud on tasakaalust väljas," ütles Morgan Stanley Hiina strateeg Jerry Lou.

"Umbes viiendik kuni kolmandik uutest laenurahast võib jõuda börsile, kinnisvaraspekulatsioonidesse ja mõõdetav kogus ka Macau kasiinodesse," märkis Pekingi ülikooli õppejõud Michael Pettis.

Hiina ametnikud on hoiatanud halbade laenude olulise kasvu eest tuleval aastal ning majandusteadlased ütlevad, et see võib seemneid külvata hiiglaslikele pankade väljaostmisele.

"Hiina on ka varem panku välja ostnud, rohkem kui üks kord. Ning kumulatiivselt võttes tunduvalt laiemas skaalas, kui USA kunagi näinud on," ütles Wang Tao UBS-st.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. July 2009, 13:16
Otsi:

Ava täpsem otsing