Dividendide arvamismäng

Tõnis Oja 27. juuli 2009, 00:00

Eesti Telekom läks börsile 1999. aasta veebruaris emissioonihinnaga 85 krooni aktsia. Kogu selle aja on aktsia loksunud hinnavahemikus 60 kuni 150 krooni, mis on olnud mitte midagi erilist headel aegadel ja päris kobe halbadel.

Alates 2001. aastast on ettevõte omanikutuluna välja maksnud pea kogu teenitud kasumi. Eelneva kaheksa aasta jooksul on kontsern maksnud TeliaSonerale, Eesti riigile ning tuhandetele väikeinvestoritele kokku 9,2 miljardit krooni ehk 75 krooni aktsia kohta. Kui Eesti Telekom suudaks hoida dividendide taset ka järgmiseks aastaks, oleksid IPO-l osalejad pelgalt dividendide näol investeeringu tasa teeninud.

Telekomilt saadavad dividendid on teinud ettevõtte aktsia atraktiivseks. Aastaga on selle aktsionäride arv kasvanud pea viiendiku võrra 4463 kontoomanikuni. Viimase börsibuumi haripunktis 2007. aasta veebruaris oli ettevõttel 3300 aktsionäri ehk kolmandiku võrra vähem kui praegu.

Seetõttu on üsna loomulik, et analüütikud on hakanud prognoosima, kui palju võiks Eesti Telekom järgmisel aastal dividende maksta. Kui tase säiliks, oleks aktsia dividenditootlus 15 protsenti.

Möödunud nädala alguses tegi otsa lahti teisel pool lauda istuv kolleeg Tarvo Vaarmets, kes ennustas, et Eesti Telekom maksab dividendideks 7-8 krooni aktsia kohta. Paar päeva hiljem said oma analüüsidega valmis ka LHV Pank ja Swedbank.

Ehkki LHV analüütik Kristo Oiderma hindas ettevõtte majandustulemusi järjekordselt nõrkadeks, ennustab ta siiski optimistlikult, et veidi vähem kui aasta pärast saavad aktsionärid omanikutuluna 9,1 krooni aktsia kohta. Swedbanki analüütik Marko Daljajev pakub välja kaks võimalikku stsenaariumi - 10,5 krooni ja 7,35 krooni aktsia kohta.

On aga ka võimalus, et Eesti riik võib häda sunnil oma osalusest loobuda ja suuromanik TeliaSonera teha ülevõtmispakkumise. Siis saavad väikeaktsionärid heal juhul vaid pisikese preemia.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing