BÖRS: gripilaine põhjustab hüsteeriat

27. juuli 2009, 07:24

Ajal, mil H1N1 pandeemiasse on üha enam
inimesi nakatumas ja inimohvrite arv kasvab, otsivad spekulandid võimalust selle
pealt teenida, ostes biotehnoloogia- ja ravimitootjate aktsiaid.

Et teema on populaarne ja meedias võimsalt kajastatud, on entusiastid loonud isegi aktsiaindeksi, kuhu kuuluvad USA aktsiaturul kaubeldavad ettevõtted, mis tegelevad linnugripi ja seagripi vastu ravimite loomisega. Ettevõtteid on indeksis 19, kirjutas finance.yahoo.com.

Tahaks investoreid hoiatada, et see kujutab endast vaid üht suurt mulli. Vaktsiine alles töötatakse välja, testitakse (lõpuks ka inimeste peal), seejärel peab FDA ravimid heaks kiitma. Viimane ei ole mingi formaalsete nõuete täitmine, vaid väga tõsine kadalipp.

Indeksis on kahte liiki ettevõtteid. Ühes on väikese turuväärtusega rahapõletajad, kes loodavad vaktsiini valmis leiutada ja selle edasi müüa suurtele ravimifirmadele või müüa neile tootmislitsents. Investorid võivad arvestada ka sellega, et suured ettevõtted võivad heakskiidetud tootega ettevõtted üle võtta - suured ravimifirmad ujuvad rahas.

Teiseks grupiks on suured juba ennast tõestanud ravimifirmad. Paraku on suurtel ravimifirmadel muud probleemid - korraliku marginaaliga hittravimite patendid hakkavad läbi saama ja koopiaravimid hävitavad nende turuosa, marginaalid, müügi ja kasumlikkuse.

Võtame appi investeerimisguru Peter Lynchi. Kui leitud on hea toode, siis tasub vaadata, kui suure osa see ettevõtte käibest moodustab.

Suurtel ettevõtetel on see hüpoteetiline käive kogu tooteportfellis ilmselt väike. Väikestele ettevõtetele oleks see osa suur - võib-olla on tegu suisa ühe toote firmadega. Kui osa on väike, siis ei ole mõtet aktsiat osta.

Tagasi kuulsa Fidelity fondijuhi Peter Lynchi raamatu "One Up On Wall Street" juurde. Ta meenutas tehnoloogiamulliaegset olukorda. Toona kujutas tüüpiline biotehnoloogiafirma endast sada miljonit raha aktsiate pakkumisest, 100 PhD, 99 mikroskoopi ja null dollarit käivet. Paljudel biotehnoloogiafirmadel on ammu tekkinud käive ja kasum - sektori lipulaevaks sai Amgen.

Kahjuks võib samalaadne olukord veidi pehmemal kujul olla ka praegu. Eriti hoiataks investoreid AMEXil olevate aktsiate eest, kuna seal on noteerimisnõuded NYSE ja Nasdaqist oluliselt leebemad. Sellel börsil on näiteks Alpha Pro Tech, Hemispherx Biopharma ja Sinovac Biotech.

Sadu protsente näidanud aktsia hinna tõus on küll vahva asi, aga kas sellel on peale spekuleerimise ka muud põhjust - soliidne ettevõte (kas või ajutiselt raskustes), pädev juhtkond, hea toode, oluline turuosa, ettevõtte kasv, kasumlikkus, brändi tuntus, alahinnatud varad?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. July 2009, 07:24
Otsi:

Ava täpsem otsing