Ida-Saksamaal sündinud noored sunnitud läände minema

27. juuli 2009, 17:33

Dekaade lahutas raudne eesriie Saksamaad,
sest tollane Saksa Demokraatlik Vabariik ei tahtnud jätkuvalt kaotada oma
kodanikke ja oskustöölisi lääne poolele, kirjutas CNN.

Täna eelistaksid Ida-Saksamaal sündinud noored jääda koju. Kuid mitmed neist peavad siiski lahkuma, sest endisel Ida territooriumil on mitmeid kohti, kus on vähe väljavaateid midagi teha. Nii on näiteks Poola piiri ääres olevas Hoyerswerda linnas, kus Sarah Stotzner varsti oma kohvrid pakib. Ta on sündinud 1989. aastal, samal aastal kui langes Berliini müür.

Kuni 1989. aastani oli linnakese olulisemaid töökohti "Schwarze Pumpe" (saksa keeles must pump), seda nime kandis massiivne tehas, kus töödeldi pruuni kivisütt gaasiks. 1950ndatest alates oli tehase töötajaskond muutnud unise väikse 6000 inimesega linna kõrghonnetega elu täis paigaks, kus 1989. aastal elas täpselt 67 881 inimest.

2009. aasta juulis on taevas hall ning täis raskeid pilvi. Betoontahvlid, mis korrus korruse haaval taeva poole kõrguvad on samuti hallid.

20aastane sakslanna on elanud koos vanematega kenas ühepereelamus Hoyerswerda lähedal Schwarzkollmi külas. SDV on Sarah Stotzneri jaoks vaid ajalugu, mida ta teab kooliõpikutest või vanemate lugudest. Majanduslik puudus, raudne eesriie, informaatorid on vaid jutud. Tõeline on neiule hoopis turumajanduse nõrkus.

Pärast kahe Saksamaa ühinemist lõppes ka "Schwarze Pumpe" ajastu. 2008. aastal oli linnas vaid 39 214 elanikku ning prognooside kohaselt langeb see number veelgi 30 000 inimeseni.

Hoyerswerdas on liiga palju elamiskinnisvara ning vahemikus 1990 kuni 2008 on lammutatud 7150 korterit, sel aastal veel 830 ning järgmisel aastal on plaanis 500.

Septembris tahab Sarah Stotzner minna vabatahtlikuna Dominikaani Vabariiki ning pärast aastat seal ülikooli ja võimalusel naasta kodukohta.

Viimane aga osutub tõenäoliselt raskeks. Hoyerswerdas on vaevalt mingeid vabu töökohti, eriti noortele akadeemikutele. Linnakese töötuse määr on ligi 20% ning noorte seal on see number isegi süngem.

Noor kunstnik Hoyerswerdas lammutamisel minevas majas Noor kunstnik Hoyerswerdas lammutamisel minevas majas

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. July 2009, 09:37
Otsi:

Ava täpsem otsing