Majandusseis ähvardab Chicago võimalust saada 2016 olümpialinnaks

27. juuli 2009, 20:01

Oktoobrikuisele valimisele favoriidina
mineva linna elanikud on valdavalt vastu olümpiaks maksumaksja raha
kulutamisele, linnapea väitel aga olümpia oma ehituste, uute töökohtade ja
turismiga Chicago just finantsmülkast välja aitabki.

Äsja peetud aastakõnes toetas Chicagot 20 aastat juhtinud Richard M. Daley tugevalt seal 2016.a. suveolümpia korraldamist, kirjutas täna New York Times. Oodatav kulu sellele on 3,3 mld dollarit. Samal ajal on linna eelarve 250 mln dollariga miinuses, osa linna töötajaist peab tänavu 15 päeva töötama ilma palgata, nende seas ka Daley ise. Just aastakõnega samal päeval koondati 400 linna töötajat.

Arvamusuuringud näitavad linnaelanike toetust olümpiale, kuid ka kartust, et niigi vaene maksumaksja peab tasuma kulud. Chicago Tribune`i veebruarikuises küsitluses pooldas olümpiat 64%, selleks maksumaksja raha kasutamisele oli vastu 75% elanikest.

Chicago 2016 komitee presidendi Lori Healey sõnul on just surutise ajal lihtne olümpia korraldamisele toetust saada: „Inimesed janunevad töökohtade ja võimaluste järele.“ Ta meenutas, et linnale rahvusvahelist kõlapinda andnud 1893. ja 1933.a. maailmanäitused leidsid samuti aset finantskriiside ajal.

Chicago olümpiakampaania korraldajate väitel on mängude ennustatav kasum 450 mln dollarit, kaudne majanduslik kasu piirkonnale aga paljukordselt suurem. Ebaõnnestumise puhuks on „turvavõrguna“ ette nähtud 1 mld dollarine kindlustuskaitse erafirmadelt ning igaks juhuks 250 mln dollarit rahavaru Illinoisi osariigilt ja 500 mln dollarit Chicago linnalt. „Teie kõik siin plaanite, et me teenime hunniku raha,“ rääkis linlane Robin Kaufman ühel olümpia toetuseks korraldatud rahvakoosolekul, „aga pankurid mõtlesid ka, et teenivad hulga raha ja Bernie Madoff samuti.“

Seepeale tõstis ta plakati tekstiga „Me ei taha katteta tšekke.“

Aon Corporationi asutaja ja Chicago 2016 komitee esimehe Patrick G. Ryani sõnul on väär mõelda, nagu võiks mängudega ligi tõmmatav eraraha selle asemel minna koolidele, prügiveole või linnatöötajate palkadeks, sest „see raha tuleb ainult siis, kui me /konkursi olümpia korraldusõigusele/ võidame.“

Suurest Järvistust lõunas asuv 2,8 mln elanikuga Chicago on USA suuruselt kolmas linn ja oluline ärikeskus, kodumaistest linnadest SKT suuruselt kolmandal kohal. Sealt pärit tuntud tegelaste hulgas on Barack Obama, kes presidendikampaania käigus samuti olümpia kasuks sõna võttis. Chicago konkurendid ülejärgmiste olümpiamängude saamisel on Madrid, Rio de Janeiro ja Tokyo, otsus langeb 2. oktoobril. Järgmised suveolümpiamängud toimuvad Londonis.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. July 2009, 20:01
Otsi:

Ava täpsem otsing