Venemaalt viiakse raha välja Balti pankade kaudu

28. juuli 2009, 15:10

Balti pankade kaudu viidi välja Venemaalt
ligi 300 miljardit rubla, vahendas gazeta.ru Vene finantsmonitooringu
teenistust.

Ekspertide hinnangul ahvatlevad Baltimaad venelasi odavate pangateenuste ja võimalusega oma nime mitte avalikustada. USA ja Euroopa Liidu maksuametite survel võivad Baltimaade maksuoaasid hävineda, arvavad Vene eksperdid.

Finantsmonitooringu teenistus teatas, et kriisi ajal on Baltimaad Venemaa kapitali kõige peamiseks põgenemiskanaliks. Teenistuse hinnangul on praeguseks selgunud, et kriisi ajal on kapitali väljavoolamine kolmandate riikide offshore-firmadesse oluliselt kasvanud. Teenistuse sõnul käib off-shore transiit läbi Balti pankade: 2009.aasta algusest on Balti pankade kaudu Venemaalt välja voolanud üle 295 miljardi rubla.

Vene turg kukkus kriisi kõige enam, seda nii ettevõtluse kui ka SKP languse kohapealt. "Raha peab aga töötama ja tootma kasumit, loomulikult püüavad vene investorid teenida tulu viies raha riigist välja offshore riikidesse, arvab raamatupidamise järelpärimise süsteemi projekti Sistema Glavbuha juht Jelena Avilova. Arbitraaži praksise Vegas Leks juhataja Andrei Korelski lisab, et võib olla välismaal on tootlikkust väiksem, kuid kindlus on suurem.

Eksperte ei üllata Balti pankade eelistamine, sest Vene ettevõtjad kasutavad neid odavate teenuste pärast. "Kui Lääne-Euroopas maksab arve avamine 950 eurot, siis Baltikumis 400 dollarit. Erinevus on enam kui kaks korda, kusjuures Baltimaades ei ole soodne ainult avamine, vaid ka transaktsioon, seal on peaaegu samasugused hinnad nagu Venemaalgi," selgitas Tax Consulting UK direktor Eduard Savuljak.

Balti pankade lisaboonuseks on ka see, et kõiki pangaoperatsioone on võimalik teostada vene keeles. Baltikumis on üsna heal tasemel russifitseeritud netipank, Lichtensteinil ja Luksemburgil seda kas üldse pole või on võimalik vaadata vaid kontojääki.

Eksperdid on veendunud, et üheks oluliseks põhjuseks, miks Venemaalt viiakse raha välja just Balti pankade kaudu, on Balti pankade vähene läbipaistvus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. July 2009, 15:45
Otsi:

Ava täpsem otsing