Aknatootjate seas säravad vaid üksikud

Kadrin Karner 29. juuli 2009, 00:00

Üks tublidest oli Viljandi Aken ja Uks, kes kasvatas möödunud aastal nii käivet välisturgudel kui ka puhaskasumit 25 protsenti võrreldes aasta varasemaga.

"Arvestades üldist olukorda, on kindlasti kaunis hea tulemus. Eriti aasta teine pool ja aasta tervikuna oli turbulentne," rääkis ettevõtte juhatuse esimees Rain Hüva ning lisas, et kuna turud on peamiselt väljaspool Balti riike, siis kõikumised ei olnud nii suured.

"No isegi mitte mingil määral, vaid see oli ainuke asi," vastas Hüva küsimusele, kas eksport päästis tulemuse mingil määral. Eksport moodustas kogukäibest 85 protsenti.

Sellel aastal ettevõtte käive Hüva sõnul kindlasti ei kasva. "Planeerime, et tuleb 10-15 protsenti väiksem, aga kasumi pool on võti," selgitas ta.

"Sügistalv ja järgmine kevad on see, mis paneb turu proovile. Kes kevadel on kahe jalaga maas, see jääb ka edasi," rääkis juht.

Aknatootja Plasto möödunud aastal head kasuminumbrit ei näidanud, oma osa oli sellel, et kasvas ebatõenäoliselt laekuvate nõuete arv, ütles ettevõtte omanik Valeri Pärs. "Äritegevus oli positiivne, aga mitmed firmad jäid võlgu ja läksid pankrotti," märkis Pärs. "Nüüd on asi paranenud ja me ei müü enam ilma ettemaksuta," lisas ta.

Plasto käive kahanes võrreldes 2007. aastaga 27 protsenti, ligi 136 miljoni kroonini.

Sellel aasta esimene poolaasta oli plaanipärane ning aasta lõpp tuleb positiivne, oli omanik optimistlik. Toodete ja teenuste hinnad on siiski eelmise aastaga võrreldes langenud, lisas ta.

Selle aasta esimene pool möödus aknatootjale Fenster Ehitus raskelt, käive kukkus umbes 40 protsenti, kuid tundub, et majanduslangus on pidurdunud ja alates juunist on töömaht kasvava suuna võtnud, rääkis Äripäevale Fenster Ehituse omanik Andrei Jepihhin.

"Alates juunist on mahud kasvama hakanud. Arvan, et tööd jätkub aasta lõpuni," oli Jepihhin optimistlik ning rääkis, et eksport on esimesel poolaastal kasvanud umbes 10 protsenti.

Fenster Ehitus sai möödunud aastal ligi 3 miljonit krooni kahjumit, kuid Jepihhin selgitas, et arvestades üldist majanduse olukorda, ei ole kontserni tulemus üldse nii paha.

Samuti sajaprotsendiliselt Jepihhinile kuuluv Fenster Alumiinium OÜ käive oli möödunud aastal 33,6 miljonit krooni ning puhaskasum 1,7 miljonit krooni .

Viking Window' kasum kahanes mullu 174 protsenti, 2008. aasta lõpuks oli kogunenud 6,2 miljonit krooni kahjumit.

Ettevõtte juhatuse esimees Toomas Agasild ütles, et esimene poolaasta oli väga nukker. "Müügid ja tulud on üsna all. Ega ei oota ka järgmisest poolaastast midagi head. Selline situatsioon kestab veel mõnda aega," rääkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:10
Otsi:

Ava täpsem otsing