Kartelliküttide järjekordne märklaud

Koit Brinkmann 29. juuli 2009, 00:00

Menetlus on jõudnud nii kaugele, et riigiprokuratuur plaanib kuu-kahe jooksul süüdistusega kohtusse jõuda.

"Ei saagi aru, milles meid kahtlustatakse. Seal ei saanudki osalisi olla, sest mingit kokkulepet ei olnud," lükkas Tänavapuhastuse juht Vello Kink kartellikahtluse tagasi. Tema sõnul käis hangetel kõva andmine, kus konkurendid jälgisid väga teraselt üksteise tegemisi ning kas riigimaksud on kõigil ikka makstud.

"Ju siis on neil (uurimisorganid - toim) materjal olemas või on keegi kaevanud. Mina ütleks teistpidi, võiks vaadata, mida hinnad on teinud. Hinnad on ainult langenud, ennatlik on siin mingist kartellist rääkida," ei soovinud ka ASi Veolia Keskkonnateenused tegevjuht Argo Luude kahtlustuste sisust väga rääkida.

See, et kriminaalasi on algatatud, tuleb välja Veolia Keskkonnateenuste möödunud aasta majandusaasta aruandest, kus on kirjas, et eelmise aasta alguses algatati ettevõtte vastu kaks kriminaalasja.

Üks nendest on tõenäoliselt seotud möödunud aastal Eesti Päevalehes ilmunud paljastusega prügifirmade Ragn-Sells ja Cleanaway võimalikust kokkumängust Tallinna prügihangetel. Teise kahtluse kohta polnud seni aga avalikkuseni info jõudnud.

"Me ei kommenteeri kriminaalasju üldse, alles siis, kui need asjad on lõppenud. Ütleksin lihtsalt, et Eestis on uurimisorganid enne ka alustanud igasugu menetlusi täiesti segastel põhjustel ja sinna staadiumisse need on jäänudki," lisas Luude.

Konkurentsiamet ning riigiprokuratuur aga on kindlad, et firmad on omavahel sõlminud keelatud kokkulepped, mis aitasid mõlemal võita Tartu linnas eelmisel aastal korraldatud tänavapuhastuse hanked.

Esimene, kuueks aastaks plaanitud hange jooksis liiga kõrgete pakkumishindade tõttu liiva. Teisel katsel saadud tulemuse järgi maksab linn kahe ja poole aasta pikkuste lepingute järgi idapiirkonna võitjale Veolia Keskkonnateenustele 42 miljonit krooni ning läänepiirkonna võitjale Tänavapuhastuse ASile 38,7 miljonit krooni.

Tartu idapiirkonnas oli kokku kolm pakkujat - kolmandana AS Teho, läänepiirkonda tuli neli huvilist, nimetatutele lisaks veel ka OÜ Jaaksoni Linnahooldus.

"Meie tulemus oli kolmas, mõned miljonid olid võitjaga vahet," rääkis Jaaksoni Linnahoolduse juhataja Urmas Teeorg, kelle sõnul kõik konkurendid tunnevad üksteist.

"Tean sellest uurimisest, olen ka uurija juures vestlusel käinud. Konkurentsiseaduse mõistes meie firma poolt rikkumist pole olnud," selgitas Teeorg.

"Nad võisid kokku leppida, et pakuvad kallimad hinnad, aga mitte seda, kes võidab, sest pakkujaid oli rohkem," oletas Tartu linnamajanduse osakonna juhataja asetäitja Andres Pool.

Uurimise seisu Pool ei tea, kuid nende osakonnast kedagi hangete korraldamise pärast ei kahtlustata.

Tööde tegemise suhtes linnal tänavapuhastusfirmadele etteheiteid ei ole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing