Leedu majanduse 22,4protsendine langus ehmatas analüütikuid

ÄP 29. juuli 2009, 00:00

"Keegi ei oodanud sellist Leedu majanduse kukkumist," ütles KBC Groepi Londonis töötav ökonomist Zsolt Papp Bloombergile Leedu majanduse 22,4protsendise kukkumise kohta.

Tegemist on suurima majanduskukkumisega riigiga Euroopa Liidus. Esimeses kvartalis kukkus Leedu majandus 13,3 protsenti. Analüütikud prognoosisid majanduslanguseks 17,7 protsenti.

"Leedu võib lõpetada nagu Läti. See aga tähendab, et varem või hiljem leiame me Leedu valitsuse IMFi või Euroopa Liidu poole laenusooviga pöördumas," lisas ta.

"See viskab taas õhku küsimuse kogu piirkonna valuutade devalveerimisest," ütles Papp, kelle hinnangul peavad Balti riigid väga tõsiselt üle vaatama oma valuutakomitee süsteemid.

"Just seepärast on IMF olnud nii tõrges Lätile laenu andmisega," lisas ta. "Need laenud vaid pikendaksid patsiendi sümptomeid, kuid ei raviks haigust. Fikseeritud valuutakursid tuleb üle vaadata, kuna nende kasutamisel võtab majanduste taastumine rohkem aega. 2011. aastal kasvab suurem osa Kesk- ja Ida-Euroopa riike enam-vähem tavapärase tempoga, kuid Balti riikide majandused ikka ei kasva."

Analüütikud leidsid, et Leedu majanduse põhi on kas tehtud või kohe kätte jõudmas.

"Ma vaatasin, ega ma ei ole pimedaks jäänud," ütles Danske Banki Balti juhtivökonomist Violeta Klyviene Bloombergile. "See on nüüd kas põhi või me näeme seda kolmandas kvartalis," lisas ta.

"Majanduse kukkumine on olnud väga sügav," ütles SEB Bankase ökonomist Vilija Tauraite. "Nüüd, mil põhi on tehtud, ootame me teisel poolaastal paremaid SKP numbreid, kuna kõrge möödunud aasta võrdlusbaas sai läbi," rääkis ta.

Tööstustoodang, mis annab umbes 20 protsenti Leedu SKPst, kukkus teises kvartalis 20,4 protsenti, kuna sisemaine nõudlus taandus krediidi puudumise ja palkade languse tõttu ning üleilmne majandussurutis vähendas eksporti. Jaekaubandus vähenes Leedus teises kvartalis 27,7 protsenti.

Rahandusminister Ingrida Simonyte ütles 16. juulil intervjuus, et Leedu majandus võib tänavu paralüseeritud laenuandmise tõttu ja nõrgeneva ekspordinõudluse tõttu langeda 15 kuni 20 protsenti.

Eesti avaldab teise kvartali SKP 12. augustil, Läti 10. augustil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:10
Otsi:

Ava täpsem otsing