Segadus Obama sünnikoha ümber kogub tuure

29. juuli 2009, 13:04

Vandenõuteooriad tekivad taas, kui
parempoolsed esitavad küsimusi USA presidendi Barack Obama kodakondsuse üle,
kirjutas Guardian.

Põhjus pole see, et Barack Obamapresident on mustanahaline. Lihtsalt õiglased ameeriklased – kes juubeldasid, kui Obama eelkäija kohtles karmi käega põhiseadust oma terrorismivastases sõjas – on nüüd leidnud uue objekti, mida innukalt toetada. Nimelt USA kõrgeima seaduse range järgimise. Eriti huvitab neid klausel, mis nõuab, et president oleks sünnijärgse kodakondsusega, kuigi see ei tähenda, et nad poleks endiselt murelikud, et Obama võib salaja olla moslem.

Vandenõuteoreetikud arvavad, et Barack Obama sündis Briti krooni all Ida-Aafrikas, sest tema isa oli keenialane. Alltoodud Hawaii sünnitunnistus jahutas mõnevõrra maha palavikulisi spekulatsioone, mis tekkisid esimest korda Obama valimiskampaania ajal ning mida kihutas tagant käputäis parempoolseid.

Kuid nüüd on see teema CNNi poolt jälle üles puhutud. Ning Kongressi liikmed toetavad seadust, mis nõuaks kõikidelt tuleviku presidendi kandidaatidelt sünnitunnistuste näitamist.

Teooria seisab tõigal, et Obamal ebaõnnestus oma sünnitunnistuse paberversiooni näitamine, sest Hawaii digitaliseeris originaalmaterjalid mõned aastad tagasi ning pakub nüüd elektroonilist kaardi väljaprinti. See näitab, et Obama sündis 1961. aastal Honolulus.

Sama fakti kinnitas täna ka osariigi terviseameti juht Chiyome Fukino. "Ma olen näinud originaalpabereid, mis on Hawaii tervishoiuministeeriumil, mis tõestavad, et Barack Hussein Obama sündis Hawaiil ning on seega sünnijärgne Ameerika kodanik," kinnitas Fukino.

Kuid need seletused ei rahulda vandenõuteoreetikuid, kes tahavad ka maailma veenda, et Obama on Keenias sündinud ning et ta ameeriklannast ema vedas poja salaja riiki sisse.

Viimastel päevadel on teemale hoogu juurde andnud ka raadio ja televisioon. Uue administratsiooni suhtes avalikult vaenulik CNNi uudisteankur Lou Dobbs tõmbas tähelepanu, kui ütles vaatajatele, et Obama sünnikoha küsimusega ei ole tegeletud.

Tõeliselt suur mõju on aga olnud videol, mis on veebis saanud sadu tuhandeid vaatajaid. See näitab vabariiklasest kongressiliiget Mike Castle'it suundumas eelmisel kuul raekotta tervishoiuteemalisele kohtumisele Delaware'i osariigis, kui üks naine järsku püsti tõuseb ja paberitega vehkima hakkab. Naine ütleb, et tal on käes enda sünnitunnistus ning nõuab, et president ka enda oma näitaks.

"Ta ei ole Ameerika kodanik, vaid Keenia kodanik," karjub naisterahvas, taustaks aplaus publikult. Kui Castle kinnitas, et Obama on kindlasti Ameerika kodanik, vilistas rahvas selle välja. Kui kongressiliige püüdis teemat vahetada, nõudis naine igaühelt raekojas Ameerika lipu tõotuse ettelugemist, mida ka inimesed tegid, parem käsi südamel ja nägu Ühendriikide lipu poole.

See juhtum oli hoiatuseks vabariiklastele, kui segadusse võib vandenõuteooria ajada ka osasid nende partei liikmeid.Barack Obama sünnitunnistusBarack Obama sünnitunnistus

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. July 2009, 14:32
Otsi:

Ava täpsem otsing