IMF annab arengumaadele intressita laenu

30. juuli 2009, 12:19

IMF otsustas anda vaestele maadele
majanduskriisi ületamiseks intressita laenu, nullintress kehtib 2011. aasta
lõpuni.

Millistest vaestest riikidest on jutt, IMFi teates praegu ei täpsustatud, vahendas Lenta. IMFi andmetel vajavad vaesed riigid lähema viie aasta jooksul 17 miljardit dollarit laenu, seejuures ulatub 2009.-2010. aasta laenumaht 8 miljardi dollarini. Varem oli kokku lepitud, et laenu antakse 6 miljardi dollari ulatuses.

Värske otsuse kohaselt kahekordistab IMF vaeste riikide laenulimiiti. Laenude andmiseks müüb IMF osa oma kullavarudest.

"G-20 palus fondil aidata võidelda globaalse majanduskriisiga, mis lööb nii tugevasti madala sissetulekuga riike ja tulime sellele vastu ajalooliste sammudega toetada maailma vaesemaid," vahendas Wall Street Journal IMFi tegevjuhi Dominique Strauss-Kahni kommentaari.

IMFi hinnangul vajab 71st madala sissetulekuga riigist laenu 22 ja seda sel aastal vähemalt 25 miljardit dollarit rohkem kui alguses arvati.

Lisaks töötas IMF välja kolm vaeste riikide krediteerimise süsteemi, lisas Lenta. Esimene neist kujutab raha pidevat väljaandmist vastavalt laenuvõtja vajadusele. Seejuures võib raha taotlenud riik laenuvõtmise igal hetkel katkestada. Varem oli nii, et kui IMF oli otsustanud laenu anda, tuli kogu summa ka vastu võtta.

Teine laenuskeem kujutab endast laenu andmist kiirkorras ja kolmas varasema laenu pikendamist.

IMF alustas kriisilaenude väljastamist 2008. aasta sügisel, kui mitu riiki sattus maksejõuetuse piirimaile või drastiliselt kukkunud majanduse ohvriks. Oktoobri lõpus kiitis IMF heaks 16,5 miljardi dollari laenamise Ukrainale ja 15,7 miljardi dollari andmise Ungarile. Hiljem said laenu Kolumbia, Island, Valgevene, Läti, Pakistan, Mehhiko ja mitmed teised.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. July 2009, 12:19
Otsi:

Ava täpsem otsing