Kroonilise haige surma abistamine juriidiliselt keerukas

30. juuli 2009, 16:25

Sclerosis multiplexi põdev
inglanna Debbie Purdy, kes loodab surra kunagi abikaasa kõrval, saab peagi
teada, kas tal lubatakse selline nö assisteeritud enesetapp läbi viia.

Raske pea- ja seljaaju haiguse all kannatav 46aastane Debbie Purdy on pidanud maha pika õigusliku lahingu, et saada selgust Briti erinevates seadustes, mis puudutavad abistatud enesetappu, kirjutas CNN.

Tema võitlus peaks täna lõpule jõudma, kui Suurbritannia ülemkohus annab hinnangu tema apellatsioonile.

Naise tervis läheb aina halvemaks. Tal on progressiivne sclerosis multiplex, mis tähendab, et ta sümptomid lähevad kogu aeg raskemaks.

Purdy sõnul tahab ta, et tal oleks võimalus sõita välismaale ja sooritada assisteeritud enesetapp, kui ta seisund peaks muutuma talumatuks.

Surija abistamise eest kuni 14 aastat vanglat

Suurbritannia praegused seadused keelavad aidata enesetapu sooritamist ning süüdimõistmise korral võib selle eest oodata kuni 14 aastat vangis. Kuid on ebaselge, millisel juhul inimesele esitatakse süüdistus, kas sel juhul kui ta istub lennukis inimese kõrval, kes kavatseb kliinikusse sõita, autoukse avamisel lennujaamas või sellise reisi organiseerimisel aitamine.

Purdy soov on surra abikaasa kõrval. Kui naine ei saa selgust, mida seadustes silmas peetakse, siis naine teeb fataalse sammu juba siis, kui ta terviseseisund ei ole talumatuks muutunud, sest sel juhul saaks ta reisile minna ka ilma abita. Ning seeläbi ei satuks ta abikaasa kohtu alla.

Enne ülemkohut on naine kohtus kaotanud. Apellatsioonikohus märkis siiski, et naise abikaasa tõenäoliselt pääseks süüdistusest abistatud enesetapu puhul. Kohus viitas Dan James'i juhtumile. 23aastane briti ragbimängija suri nimelt just assisteeritud enesetapu läbi. Noormees oli kaelast allapoole halvatud pärast õnnetust mängu ajal. James'i vanemad lendasid koos pojaga Šveitsi kliinikusse, kus saab eutanaasiat läbi viia. Abielupaar pidi Suurbritanniasse tagasi tulles vastama küsimustele, kuid süüdistust neile ei esitatud.

Süüdistuse mitteesitamine on Prudy juhtumiga tegeleva heategevusorganisatsiooni Dignity in Dying teatel äärmiselt abistav näide teatud lahendist.

Debbie Purdy koos abikaasaga Debbie Purdy koos abikaasaga

Ühing nägi positiivset märki prokuratuuri juhi vihjes Euroopa inimõiguste konventsiooni artiklile 8, mis annab inimestele õiguse era- ja perekonnaelu kaitsele ning prokuratuuri esindaja sõnul laieneb sinna alla ka inimese suremise viis. Süüdistaja on samas varem öelnud, et artikkel 8 ei kata elu lõpetamise otsust.

Organisatsioon nimetab seda Prudy õigusliku lahingu võiduks ning märkis, et naise edasine sõltub sellest, kas riik saab sekkuda inimese valikutesse oma elu lõpetamisel.

"Debbie advokaatide meeskond väidab, et abistatud enesetapu keeld pole legitiimne vahelesegamine inimese õigustesse. Sellel põhjusel peaks prokuratuur paika panema selged regulatsioonid juhtumitel, kus sugulased abistavad surmavalt haigeid lähedasi eutanaasia läbiviimisel riigis, kus see on lubatud," on organisatsiooni seisukoht.

Tänaseni ei ole ametlikku süüdistust esitatud inimeste vastu, kes on oma lähedasi saatnud Šveitsi kliinikusse, kuid neid on üle kuulatud ja süüdistuse esitamisega ähvardatud.

Suremisel abistamine on legaalne Belgias, Šveitsis, Hollandis ja kolmes USA osariigis.

Mis on sclerosis multiplex?

Sclerosis multiplex (SM) on kõige sagedasem noori inimesi tabav pea- ja seljaaju haigus. Haiguse käigus tekib autoimmuunne põletik, mille tõttu kahjustub närvirakkude ümber olev müeliinikiht. Vahel võib tekkida ka närvirakkude jätkete katkemine. Kahjustus tekib mitmeste väikeste kolletena pea-ja seljaajus. Väliselt jätavad kolded mulje, nagu oleks tegemist tihenenud piirkondadega. Sellest on saanud SM oma nime sclerosis multiplex – mitmesed tihenenud kolded.

Sõltuvalt tekkinud kahjustuse kohast võib inimesel esineda terve rida erinevaid probleeme - nägemishäired (nägemisteravuse langus, topeltnägemine), jalgade nõrkus ja kangus, tasakaaluhäired, käte värisemine. Sageli iseloomustavad SM-i ägenemised (haigusenähtude kiire süvenemine, tekivad uued ja/või süvenevad vanad haigusnähud) ja remissioonid (aeg, mil ägenemise ajal tekkinud sümptomid on vähenenud või kadunud – stabiilne seisund), seisab sclerosis multiplexi ühingu kodulehel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. July 2009, 16:36
Otsi:

Ava täpsem otsing