Teadlased muutsid rasva energiat põletavaks

30. juuli 2009, 11:44

Teadlased töötasid välja meetodi, mille
abil toota pruuni rasvkude, energiat põletavat rasva, mida leidub peamiselt
vastsündinutes ja talvituvates loomades. Kui hiirte rakud suunati arenema
pruuniks rasvkoeks, hakkasid need rakud üleliigset energiat põletama.

Pole aga veel selge, kas rasvkoe siirdamise abil õnnestuks takistada katseloomade ülekaaluliseks muutumist kõrge kalorisisaldusega dieedi korral. Uurimistulemused avaldati ajakirjas Nature, kirjutas Technology Review.

Rasvumist põhjustab valge rasvkude, kuhu salvestatakse üleliigne toidust saadud energia. Valge rasvkoe kõrge tase võib põhjustada diabeeti ja südamehaigusi. Pruuni rasvkoe esmane roll on aga, vastupidiselt valgele, energia põletamine sooja tootmiseks – eesmärgiga näiteks kaitsta vastsündinuid külmetamise eest.

Varem arvasid teadlased, et vaid noortel loomadel on pruuni rasvkude suuremas koguses, kuid hiljutised uurimused on näidanud, et ka täiskasvanutel on pruuni rasvkude üllatavalt palju, eelkõige kaela ja rinna piirkonnas. Kuna pruuni rasvkoe rakud põletavad kaloreid, püüavad teadlased leida meetodeid nende aktiivsuse suurendamiseks. Tulevikus võiks mõni selline meetod osutuda oluliseks ülekaalulisuse ravimiks.

Bruce Spiegelman ja tema kolleegid Dana Farberi vähiinstituudist identifitseerisid kaks valku, mis koos käivitavad pruuni rasvkoe tekkimisprotsessi. Kui teadlased siirdasid nende kahe valgu geenid hiirte ja inimeste naharakkudesse, muutusid need rakud pruuni rasvkoe rakkudeks.

Seejärel siirdati tehislik pruun rasvkude täiskasvanud hiirtesse, et suurendada nende pruuni rasvkoe varusid. Testid näitasid, et siirdatud pruun raskude põletas kiiresti kaloreid, mis muidu oleks valge rasvkoena salvestatud.

Siiski tuleb arvesse võtta, et antud eksperimendis ei uuritud veel, kas lisatud pruun rasvkude ennetab hiirtel ka tegelikku rasvumist.

"Kuna pruuni rasvkoe rakud suudavad väga tõhusalt kulutada liigset energiat ja võidelda ülekaalulisuse vastu, võib meie meetod osutuda tulevikus heaks ülekaalulisuse ravimiks,“ ütles uurimuse esimene autor Shingo Kajimura. „Praegu tegelemegi ravimi väljatöötamisega.“
Teadlased muutsid rasva energiat põletavaks

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. October 2009, 07:52
Otsi:

Ava täpsem otsing