Kiredraama Ontikal

Mari Hiiemäe 31. juuli 2009, 00:00

Ontika mõisas mängitava armastusdraama "Mtsenski maakonna leedi Macbeth" lavaletoomiseks on ühendanud jõud nii eesti kui ka vene näitlejad. Tulemus on autentne ja efektne.

Lavastaja Eili Neuhause sõnul on tegemist tõelise kiredraamaga, mille edasiandmiseks arvestab ta suuresti tüki vene algupäraga. "Mina lavastajana keskendun mõttele, et see on puhas vene lugu," ütles ta.

Põhitegevus käib eesti keeles, kuid etenduses kuuleb ka venekeelseid tekste. Nimelt laulud, mida esitab slaaviühingu "Läte" naiskoor, on peamiselt venekeelsed.

Muusikaline osa on muljetavaldav. Laval on ehtne vene rahvamuusikaansambel koos pillidega alates bassbalalaikast ja lõpetades karmoskaga.Esitatakse mitmeid Eestigi publikule tuntud laule nagu "Kalinka" jmt.

Ometi pole laulunumbrid mõeldud eraldi numbritena tähelepanu püüdma. "Laulud on meie loo teenistuses. Muusikaline pool toetab etenduse emotsionaalset külge, erinevaid olukordi kas pehmendades või pingestades," rääkis Neuhaus.

Tegevustik toimub sadakond aastat tagasi vene mõisamiljöös ning selle aluseks on kaupmeheproua Katerina Izmailova keelatud armastuse lugu. Peategelasena on ta aastakümneid endas maha surunud soovi olla vajalik ning kui ta lõpuks sellise võimaluseni päriselt jõuab, siis läheb ta sõna otseses mõttes üle laipade.

"See on väga ehe kiredraama. Eks see nii olegi, et me ei julge oma emotsioone ja tundeid välja näidata ja matame neid iseenda sees. Kui need aga ükskord välja plahvatavad, siis võivad sellel olla väga traagilised tagajärjed," arvas Neuhaus.

Lavastaja sõnul ei ole etendus mõeldud kergemat sorti meelelahutusena. "Arvatakse, et suvel peab meeleheitlikult meelt lahutama. Minu eesmärk selle etendusega oli pigem meelt heita. Tuua vaatajate ette midagi tõsist," rääkis Neuhaus.

Etenduse tõsine olemus ei tähenda siiski seda, nagu käiks seal vaid kõrgfilosoofiline jutuajamine. Isegi süngust pole seal ülearu, vaid ikka nii nagu päris eluski - rõõm ja nutt kõrvuti.

"Armastuse nimel on tapetud ja tapetakse tulevikuski. Mina ajan seda liini, et tegemist ei oleks väga tõsise looga, vaid see oleks ilusasti elu soone peal. Samavõrd kui traagikat, on siin ka huumorit - täpselt paras annus," oli Neuhaus veendunud.

Peategelast mängib etenduses Rakvere teatri näitlejanna Ülle Lichtfeldt, spetsiaalselt tema osalust silmas pidades Neuhaus seda etendust lavastama hakkaski.

Kiidusõnu jätkus lavastajal kõigi truppi valitud näitlejate tarvis. "Segunemine eesti ja vene näitlejate vahel on ääretult meeldiv. Ei ole tähtsust, mis keelt sa räägid, vaid see, et sa teed koostööd," arvas Neuhaus.

Valmis lavastus on vaatamiseks suunatud nii eesti kui ka vene auditooriumile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing