Kosmosesüstik Endeavour jõudis tagasi

31. juuli 2009, 19:41

Kosmosesüstik Endeavour ja tema pardal
olnud seitse astronauti jõudsid reedel tagasi Maale, lõpetades pika ja eduka
missiooni, mis suurendas rahvusvahelise kosmosejaama võimsust ja mahtuvust.

Kosmosejaamas viibides täiendasid astronaudid jaapanlaste miljardidollarilist laborit, installeerisid uued akud ning toimetasid kohale suuremaid varuosi. Nad saavutasid kõik oma olulisemad eesmärgid ning osalesid selle käigus suurimas rahvakogunemises kosmosesõitude ajaloos: koos kuue alalise elanikuga viibis kosmosejaamas kokku 13 inimest, kirjutas AP.

Süstiku missioon kestis 16 päeva ning selle käigus läbiti üle kümne miljoni kilomeetri. Kosmosejaamast lahkus seal märtsi algusest saadik viibinud Jaapani astronaut Koichi Wakata, kelle asendas ameeriklasest astronaut.

Süstiku astronaudid viisid viiel juhul läbi ka töid avakosmoses ning aitasid oma kosmosejaamas viibinud kolleege, kui jaama tualett töötamast keeldus ja õhupuhastussüsteem üle kuumenes. Tualetiprobleem suudeti kiiresti lahendada, kuid rikki läinud õhupuhastussüsteem on siiani reast väljas.

Astronaudid said jalutuskäiguga kosmoses tähistada ka 40 aasta möödumist inimese esmakordsest maandumisest Kuule.

Jaapani labor nimega Kibo (lootus) sai täiendatud uue varustusega välieksperimentide tegemiseks, muu hulgas pandi paika uus röntgenteleskoop, keskkonnamonitor ning kommunikatsioonivahendeid.

Missiooniga lõpetati töö jaapanlaste laboriga, mille valmimiseks kulus enam kui aasta ja kolm süstikulendu. Jaapanlaste järgmiseks väljakutseks on septembris teele saadetav mehitamata varustuslaev.

NASA-l on kosmosejaama lõplikuks valmimiseks plaanis läbi viia veel seitse süstikulendu. Jaam on praeguseks 83 protsendi ulatuses valminud. Järgmisena plaanitakse teele saata süstik Discovery, mis stardib juba augusti lõpus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2009, 13:41
Otsi:

Ava täpsem otsing