Saturni päev on seniarvatust viis minutit lühem

31. juuli 2009, 19:47

Uutel andmetel teeb Saturn ühe pöörde ümber
oma telje 10 tunni 34 minuti ja ja 13 sekundiga. Seda on tervelt viie minuti
jagu vähem seniarvatust.

Uurimus, mis avaldati ajakirjas Nature, viidi läbi Oxfordi ja Louisville’i ülikooli (USA) teadlaste poolt.

Saturni päeva pikkuse mõõtmine on keeruline ülesanne, sest planeedil ei ole tahket pinda. Erinevalt Jupiterist on Saturni magnetväli orienteeritud sarnaselt pöörlemisteljele, mis teeb ka magnetvälja kasutamise pöörlemisperioodi kindlaks määramisel keerukaks.

Saturni pöörlemiskiiruse määramiseks kasutasid teadlased pilvede liikumise jälgimise käigus kogutud andmeid. „Cassini infrapunaspektromeetrit kasutades suutsime panna kokku kolmemõõtmelise pildi Saturni pilvede liikumisest, mille abil on võimalik teha järeldusi pilvede aluse planeedi liikumiskiiruse kohta,“ ütles professor Peter Read Oxfordi ülikoolist.

„Saturni päeva lühenemine viie minuti võrra ei tundu esmapilgul millegi erilisena, kuid see tähendab, et meie senised arusaamad näiteks Saturnil valitsevate tuulte kiiruste kohta on tegelikkusest üsna kaugel. Tegelik tuulekiirus võib seniarvatust erineda enam kui 160 miili tunnis (üle 250 km/h),“ ütles Read. „Samuti viitab uus pöörlemiskiirus sellele, et erinevused Saturni ja Jupiteri ilmastikus pole nii suured kui varem arvati ning Päikesesüsteemi kaks hiigelplaneeti on tegelikult üksteisele märksa sarnasemad,“ lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. October 2009, 07:52
Otsi:

Ava täpsem otsing