USA sõjanõunik: on aeg end Iraagis võitjaks kuulutada ja koju minna

31. juuli 2009, 22:33

USA sõjaline nõunik Iraagi armee peakorteri
juures tuli välja ebaharilikult otsekohese memoga, milles nimetas vägede seal
hoidmist üle järgmise aasta kahjulikuks.

„Nagu vanasõna ütleb, „Külalised, nagu kalagi, hakkavad kolme päeva järel haisema,““ kirjutas kolonel Timothy R. Reese, „alates 2009.a. julgeolekulepingust oleme Iraagis külalised ning peale kuut aastat siin oleme iraaklaste jaoks juba halva lõhnaga.“

Memo kohaselt kannatavad Iraagi relvajõud küll sügavalt juurdunud puudujääkide all, kuid on praeguseks ikkagi võimelised ise Iraagi valitsust kaitsma ning nüüd on aeg „USA-l kuulutada võitu ning koju minna,“ kirjutas täna New York Times.

Iraagi sõjaväe hädadena nimetas Reese korruptsiooni, nõrka juhtimist ja võimetust seista vastu šiiitide poliitiliste parteide survele. Siiski suutvat nad saada hakkama sunniitidest mässajate, šiiitide relvarühmade ja teiste sisemiste ohtude tõrjumisega.

Pikendades Ameerika sõjalist kohalolekut üle aasta 2010, väitis ta, oleks sellest Iraagi enda relvajõudude võimekuse tõstmisel vähe abi, küll aga toidaks see rahulolematuse kasvu. Ta pani ette viia väed täielikult välja järgmise aasta augustiks. See ei tähendavat strateegilise paradigma muutust, vaid olemasolevate plaanide 15 kuu võrra kiiremat elluviimist.

USA koostöö suhtes Iraagi armeega tõi Reese välja kohalikus sõjaväes sellele tekkinud vastuseisu ning soovimatuse ühisoperatsioone ette võtta, samuti piirangud ameeriklaste tegevusele, mis rikuvad riikidevahelises leppes sätestatut.

Praegu teenib Iraagis 130 000 USA sõjaväelast. Kehtiva plaani kohaselt asutaks neid hulganisti koju saatma peale Iraagi jaanuarikuiseid valimisi ja uue valitsuse moodustamist. 2010.a. augusti lõpuks peaks neid seal olema veel maksimaalselt 50 000, peamiselt Iraagi üksuste nõustajate ja väljaõpetajate rollis. Läinud peaks nad praeguse lepingu kohaselt olema 2011.a. lõpuks. Mõnedki kõrgel kohal olevad Iraagi-asjatundjad peavad Reese`i kava liiga riskantseks kiirustamiseks.

Armee pressiesindaja teatel olid võrgus levinud materjalid Reese`i poolt juuli algul saadetud sõjaväelaste piiratud meililisti adressaatidele, mitte mõeldud üldiseks levitamiseks ning kajastasid ühe inimese isiklikke vaateid ühel ajahetkel, mitte USA Iraagi-üksuse ametlikke seisukohti. Samuti olevat pressiesindaja teatel vahepeal paljud probleemid juba lahenenud ning partnerlus Iraagi valitsuse ja armeega isegi varasemast tugevam.

Peale hulga langenute on Iraagi kampaania läinud Ühendriikidele maksma nii palju raha, et mõne uurija arvates ületab see riigi kulusid II maailmasõjale, kui raha väärtuse muutumine ajas arvesse võtta. Hulk USA eelnevaid partnereid Iraagis, sealhulgas Eesti, on relvastatud osalemise seal lõpetanud.

Enne Iraaki teenima siirdumist oli Timothy Reese lahinguuuringute instituudi direktor USA armee juhtivas intellektuaalses keskuses Fort Leavenworthis. Ta on armee ametliku Iraagi sõja ajaloo autor, raamat on teravalt kriitiline sõjajärgseid samme kavandades tehtud vigade suhtes.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. July 2009, 22:33
Otsi:

Ava täpsem otsing