Viljandi suurele ehitusfirmale said saatuslikuks eratellijate võlad

Enn Tosso 03. august 2009, 00:00

Leviehituse aastaaruandest selgub, et likviidsusprobleemid, mis lõpuks viisid saneerimise ning pankrotiavalduse esitamiseni, tekkisid sellest, et tellijad jäid firmale võlgu ligi 60 miljonit krooni.

Koger & Partnerite tegevjuhi Andres Pärloja sõnul said Leviehitusele saatuslikuks eratellijad, kes ei suutnud oma kohustusi täita.

Pärloja ei olnud nõus sellega, et Leviehituse pankrot tähendab seda, et pankrotilaine on jõudnud suurte ehitusfirmadeni. "Ühe ettevõtte põhjal ei saa seda otsustada," rõhutas Pärloja.

Ent kuidas mõjutab Leviehituse pankrot ehitusturgu? "Üks konkurent riigihangetel vähem," ütles ta, ent lisas: "Kui üldehituse riigihankekonkursil osaleb 10-20 firmat, siis ei oma ühe ettevõtte kadumine suurt kaalu."

Tema sõnutsi on Leviehituse pankrot tähtis just piirkondlikus mõttes. Kuna tegu oli Viljandimaa ühe suurema ehitusettevõttega, tähendab ettevõtte pankrot hulga töökohtade kadumist. Ettevõttes töötab 115 inimest.

Leviehitus sai mullu 56,5 miljonit krooni kahjumit, samas 2007. aastal oli firma kasum 31 miljonit. Käive, mis 2007. aastal oli 394 miljonit krooni, kahanes 321 miljonini. Selle aasta eesmärgiks seadis Leviehitus 175 miljoni kroonise käibe ning jääda aasta lõpuks nulli, olles suutnud täita saneerimiskava. See paraku ei õnnestunud.

Leviehituse juht Indrek Saar ütles aprillis ehitusuudised.net-le, et nad alustasid ettevõtte saneerimisega, kuna 4-5 suuremat tellijat on neile kokku umbes 60 miljonit krooni võlgu.

Saar soostus avaldama vaid ühe suure võlglase nime - Pärnus Aida 5 kaheksakorruselist maja arendanud Uue Veski Vara, mis on pankrotis. Viimane jäi Leviehitusele võlgu üle 10 miljoni krooni.

Leviehituse aastaaruandest selgub, et tuginedes positiivsele laenuotsusele alustati eelmisel kevadel vabaajakaupade kaubamaja ehitust, ent laen jäi tulemata. Leviehitus ehitas maja siiski lõpuni. Kogu projekti maksumuseks oli planeeritud 32 miljonit krooni.

Reedel ei õnnestunud Äripäeval Indrek Saarelt ega teistelt juhatuse liikmetelt Kuldar Ilusalt, Peeter Kilgilt ning Jüri Lundilt kommentaari saada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 18:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing