Maksumaksjate Liidu ettepanekud riigikogule

1706-aripaev 03. august 2009, 14:44

Käibemaksumäära tõus 1. juulist on
õiguskantsleri hinnangul liiga lühikese etteteatamisaja tõttu
põhiseadusevastane. Arvestades seda, et käibemaksu tagasiulatuv langetamine
18%-le tekitaks veel rohkem segadust ja kulusid ettevõtjaile, tegi EML riigikogu
rahandus- ja põhiseaduskomisjonidele saadetud kirjas ettepaneku algatada uus
eelnõu ja lisada käibemaksuseadusesse kiire maksutõusu negatiivsete tagajärgede
leevendamiseks üleminekusätteid.

Seitse üleminekusätet:
Sarnaselt tubakatoodete maksumärkidele tuleks anda ka muude toodete hinnasiltide, trükitud piletite, taksotšekkide jne kohta tähtaeg, mille jooksul on lubatud dokumentidel näidata tegelikust hinnast erinevaid hindu või ebaõiget käibemaksusummat (kui lõpphind on jäänud samaks).

Tuleks lisada õiguskantsleri ettepanekus viidatud Saksamaa käibemaksuseaduse N-le 29 sarnane säte, mis võimaldaks muuta enne 1. juulit sõlmitud lepinguis kokkulepitud hindu.

Tuleks lisada sätted, mis võimaldaksid enne 1. juulit toimunud riigihanke korras või abiprogrammide raames sõlmitud lepingute täitmisel kasutada 18% määra. Selliste hindade jaoks, mis määratakse või kooskõlastatakse pädeva riigiasutuse või omavalitsuse poolt (nt ühistransport, veevärk, prügivedu), tuleks lubada vana maksumäära rakendamist kuni uue hinna määramise või kooskõlastamiseni või nõutava uuest hinnast ette teatamise aja möödumiseni.

Kauba impordi ja ühendusesisese soetamise korral lubada 18% määra rakendamist, kui ostutehing oli siduvalt kokku lepitud või kauba eest oli ettemaksena tasutud enne 1. juulit.

Käibemaksuseaduse N 44 järgi kassapõhist käibemaksuarvestust kasutavale FIE-le tuleks lubada maksta käibemaksu 18% määras arvetelt, mis väljastati enne 1. juulit, aga laekusid pärast 1. juulit.

Käibemaksuseaduse N 11 tuleks täiendada sättega, mis täpsustaks kohtutäituri tasu.

Käibemaksuseadusesesse või riigivastutuse seadusesse tuleks lisada erisäte kahju hüvitamisest ettevõtjaile, kes kandsid tavapärasest olulisemalt suuremaid kulusid tingituna kiirest maksumäära tõstmisest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. August 2009, 15:23
Otsi:

Ava täpsem otsing