Prügivedajate häid tulemusi varjutab ähmane tulevik

03. august 2009, 07:52

Kuigi suuremad prügivedajad teenisid mullu
miljoneid kroone puhaskasumit, pearivaalid Ragn-Sells ja Veolia
Keskkonnateenindus ligi 30 miljonit ning Adelan Prügiveod 7,5 miljonit, siis
lähiaastate suhtes ollakse üsna pessimistlikud.

Peapõhjusena nimetavad firmad korraldatud jäätmeveokonkursside tulemusena alla löödud hindasid ning majandussurutisega kaasnenud ehitamise ja tarbimise vähenemist, mis on silmanähtvalt kahandanud prügikoguseid. Samuti annab tooni maksetega viivitamine ja pankrottide tõttu nõuete mahakandmine.

"Sel aastal väheneb ettevõtte kasum võrreldes eelmise aastaga märkimisväärselt, langust saab mõõta kordades, mitte enam protsentides," iseloomustas Veolia Keskkonnateeninduse tegevjuht Argo Luude olukorda prügiveoturul.

Teenust osutatakse kohati alla omahinna

Et Veolia Keskkonnateenindusel oli 2008. aasta parem kui eelmine, tulenes madalamast kütuse hinnast ning kulude kärpimisest.

Eesti suuruselt kolmanda prügivedaja OÜ Adelan Prügiveod juhi Aivar Krabi sõnul nemad tänavu mulluse käibeni ei küündi, kuid suuri tagasilööke pole ka olnud.

"Turul toimuv on nukker, kohati osutatakse teenust alla omahinna. Praktiliselt kõik konkursid on vaidlustatud, konkursi väljakuulutamine tähendabki sisuliselt juba kohtutee algust," rääkis Krabi korraldatud jäätmeveokonkurssidest.

Kommentaar
Argo Luude, ASi Veolia Keskkonnateenused tegevjuht

Olmejäätmete transpordis on marginaalid kasvava konkurentsi tulemusena muutunud nii ebamõistlikult madalaks, et kogu see ärivaldkond on kaotamas igasuguse võimaluse kasumlikult opereerida.

Omavalitsustega pole võimalik leppida kokku ka hinnatõuse, isegi juhtudel, kui arvestatavad sisendkulud (kütus, palk, ladestushind jne) on tõusnud märkimisväärselt.

Prognoosin, et hiljemalt aastaks 2011 on jäätmeveoettevõtetel raha otsas ja selleks ajaks on oodata lepingute ülesütlemisi ning uusi konkursse juba kõrgematelt hinnatasemetelt.

Loe pikemalt tänasest Äripäevast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. August 2009, 07:52
Otsi:

Ava täpsem otsing