Väikeettevõtjad aruannete esitamisega enim kimpus

Kadrin Karner 05. august 2009, 00:00

Leivaeksport OÜ, mille aktsionär on Pere ASi kaudu Rein Kilgile kuuluv Elikante, on juhatuse liikme Meelis Virro sõnul projektiettevõte ning hoopiski nii väike, et ei peaks Äripäevale huvi pakkuma.

"Ma lasen seda kohe uurida, aga minu meelest on isegi 2008. aasta aruanne esitatud," rääkis ta tunamullusest puuduvast majandusaasta aruandest.

Virro rääkis, et Leivaeksport ei ole praegu tegutsev ettevõte. "Loomulikult esitamiskohustus on ikka olemas ja kohustusi tuleb ikka täita, on see siis riiulis seisev või tegutsev ettevõte," tõdes Virro.

Tuntud nimedega ettevõtjatest on tunamulluse aasta eest ja ka 2008. aasta eest majandusaasta aruanne esitamata pistiseskandaalis süüdi tunnistatud Villu Reiljani jahisõbra Hannes Kuusmikuga juhatuses VTBE Capital ASil.

Harju maakohus trahvis mullu oktoobris ettevõtet aruande esitamata jätmise eest 3500 krooniga. Pärast küsimuste esitamist e-kirja teel helistas Kuusmik Äripäeva toimetusse ja teatas, et "aruande esitamine jäi unarusse ja tänaseks on trahvid makstud".

Kuusmiku sõnul on tegemist aktiivselt mittetegutseva firmaga. "See oli lihtsalt oma lohakus," lisas ta veel ning lubas selle nädala jooksul asjad korda ajada.

Kasiinoärimehe Armin Karu täielikul nimekaimul, kuid veidi väiksema kaliibriga ettevõtjal on OÜ Panustaja Investeeringute 2007. aasta eest majandusaasta aruanne esitamata. Kuigi Armin Karu kuulub äriregistri järgi ettevõtte juhatusse, ta enda sõnul seal tegev ei ole ning aruande puudumist kommenteerida ei tea, rääkides, et teine juhatuse liige, Janek Pohla, tegeleb ettevõtte asjadega rohkem. Register aga sellist meest juhatuses sootuks ei tunnista.

Nii palju teab aga ärimees Karu rääkida, et ettevõte sai alguses loodud vaid ühe tehingu jaoks, mis nüüdseks tehtud, ning firma on seisma pandud. Oma teise firma, Fork OÜ kohta ütles juhatuse liikme ja omaniku staatuses olev Karu, et maksuametisse ja ka mujale on teatatud firma tegevuse peatamisest. Mis aruande esitamata jätmise korral järgneb, seda Karu teab, kuid küsimusele, kas teda ei heiduta, kui firmad sundlikvideeritakse, vastas ta: "Ühe firma suhtes küll, see ei ole tegutsev firma, aga teise koha pealt on minu jaoks ka see üllatav, et aruanne tegemata on."

Panustaja Investeeringutele on Tartu maakohus teinud registrist kustutamise hoiatuse ja 5000 krooni trahvi. Kas trahv makstud on, seda Karu ei teadnud ning lubas teise juhatuse liikme Pohla käest järele uurida.

Äriregistrist saadud firmade loetelust jäi silma ka Marek Hariku firma Estonian Shipbuilding, mille petta saanud töötajad palgaraha nõudes aasta alguses kohtusse kaebasid ja mille pankrot selle aasta mais rauges. Harikul on välja kuulutatud eraisiku pankrot ning kehtestatud aprilli alguse seisuga ärikeeld.

Kõige tuntum aruande esitamata jätja on ehk Bravocomi kaubamärgi all tegutsev Marcel Vichmanni ja Oliver Kruuda osalusega ProGroup Holding OÜ. Ettevõtte juhatuse liige Jaak Lippmaa lasi Äripäeval oma küsimused e-kirjaga edastada, kuid vastust siiski ei saatnud.

Ma ei välista seda, et aruande esitamata jätmisega üritatakse midagi varjata, aga tõenäoliselt on see pahatahtlik lohakus.

Aruande jätavad esitamata ikkagi väikeettevõtted.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:10

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing