Teadlased uurivad Vaikse ookeani prügisaart

05. august 2009, 15:23

California ülikooli mereteadlased suunduvad
sel nädalal uurima keset Vaikset ookeani laiutavat hiiglaslikku plastprügist
koosnevat moodustist.

30 teadlast, tehnikut ja meeskonnaliiget kandev uurimislaev suundub kolmenädalasele reisile, et uurida, mil määral ja kuidas mõjutab mereelustikku sadades kilomeetrites mõõdetav prügilaik, mis koosneb peamiselt väikestest vees hõljuvatest plastosakestest.

Pikliku kujuga päripäeva pöörlev prügimass asub Hawaii saarte lähedal umbes poolel maal USA lääneranniku ja Jaapani vahel, kirjutas Reuters.

Teadlased üritavad välja selgitada, mil määral mõjutab prügi planktonit ja teisi mikroorganisme ning kalu ja merelinde. „Muret valmistab eelkõige prügi mõju toiduahelas madalal positsioonil olevatele mikroorganismidele,“ ütles Bob Knox Scrippsi okeanograafiainstituudist.

Enam kui 50 meetri pikkune laev nimega New Horizon on varustatud laboritega kiireks analüüside tegemiseks, kuid teadlased toovad proovid hilisemate ja põhjalikumate analüüside teostamiseks ka kuivale maale tagasi.

Vaikse ookeani prügisaar avastati paari aasta eest Jaapani kalurite poolt ning meedias on seda korduvalt kajastatud, ehkki ettekujutus nn prügisaare olemusest ja väljanägemisest on enamikul inimestel ilmselt vale.

Tegemist ei ole suure ja eemalt märgatava plastprügi hunnikuga. See ei koosne näiteks plastpudelitest, vaid hoopis väikestest vees hõljuvatest plastosakestest. Keset prügisaart laevaga sõites ei pruugi inimene üldse aru saada, et sõidab prügi sees, sest suuremaid tükke on vähe ning nad asuvad üksteisest kaugel. Aerofotodelt või satelliitpiltidelt pole prügi tuvastada võimalik.

Sellele vaatamata on prügi kontsentratsioon antud piirkonnas märgatavalt kõrgem kui maailmameres keskmiselt ning prügilaigu mõõtmed on tõeliselt muljetavaldavad. Seda on suuruselt võrreldud näiteks Prantsusmaaga.

Teadlased uurivad muu hulgas, kas plastosakesed kannavad mürgiseid ühendeid, näiteks pestitsiide. Samuti üritatakse välja selgitada, kas plastosakesi saavad transpordivahendina kasutada invasiivsed liigid, et niimoodi uusi asumaid avastada.
Teadlased uurivad Vaikse ookeani prügisaart

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing