BÖRS: Kristallkuul vahel valetab

06. august 2009, 17:52

Teine kvartal on enamiku ettevõtete jaoks
maailmas läbi ning valdav osa neist on oma tulemused ka avalikuks teinud. Tuleb
öelda, et kasumiprognoosides on tõtt jäänud kaunis väheseks ning tavapäraseks on
saanud mitte enam väga üllatav üllatusmoment.

Kui suurema majanduspõlengu alguses olid ootused tegelikkusest oluliselt roosilisemad ning üllatused olid suurelt jaolt negatiivset laadi, on praegu lood teistpidi – ettevõtted tulistavad väga kõrgelt üle ka kõige pikemate analüütikute peadest.

Võtsin välja kolme indeksi – USA suurima aktsiaindeksi Standard Poor’s 500, Euroopa aktsiaid peegeldava DJ Euro Stoxx 50 ja Jaapani Nikkei 225 – ettevõtete tegelike tulemuste võrdluse analüütikute prognoosidega sektorite kaupa.

Kui vaadata esimest näitajat, valmistas USA S P 500 aktsiaindeksi kümnest sektorist kõige enam kukkunu ka kõige suurema positiivse üllatuse. Materjalide valdkonna 27 ettevõtet näitasid aktsiakasumi 70protsendilist kukkumist, mis ületas analüütikute ootuseid lausa 74 protsendi jagu. Kui hirmsate stsenaariumidega olid pankurid küll arvestanud…

Euroopas paistavad numbrid pisut vähem drastilised. Kõige enam kaotas energiasektor pea 50protsendilise kukkumisega ning see ületas ootusi vaid kümnendiku jagu. Mis prognoosidest lõdva hüppega üle põrkas, oli kommunaalmajanduse (utilities) sektor, kus tulemused olid prognoositust 63 protsenti paremad.

Jaapani kõige eredam sektor on tööstus. Sarnaselt USAga lõi seal suurimaid kaotuseid kannatanud valdkond pahviks kõige enam ennustusmängijaid. Enam kui 88 protsenti kasumist kaotanud osa indeksist nüpeldas ootuseid 209 protsendiga. Ja seda kõige positiivsemas mõistes.

Käivete kohapealt oli prognoositäpsus märgatavalt kiiduväärsem ning tulemused kõikusid ootuste suhtes valdavalt vaid mõne protsendi jagu, ekstreemsematel juhtudel kuni 20 protsendi piires.

Kahtlemata on väga kõikuvates oludes üsna keeruline ennustada, kui palju kasumit keegi saada võiks. Aga seda enam tasub mitte iga kristallkuuli pealt loetud sõna järele kohe tegutsema joosta ning ennustusmängust enam muude näitajate põhjal otsustada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. August 2009, 17:52
Otsi:

Ava täpsem otsing