BÖRS: Suure riskiga suur võimalus

07. august 2009, 18:58

Arenevaid turge on kord tõeliselt kiidetud,
kord korralikult laidetud. Alles hiljuti soovitas Templetoni fondijuht Mark
Mobius arenevate turgude aktsiaid ning kinnitas, et just need on esimesed, mis
üldisest langusest end välja suudavad murda.

Ka võlakirjade maksejõuetuks muutumise vastu kindlustamise hinna kukkumine viitab kindlamale võimalusele just sealsetel turgudel suuremat kasu teenida. Aga kas see mitte ei loo juba järjekordset mullikest rõõmsalt kepslevate investorite jalge alla?

Tuletisväärtpaberid, mida nimetatakse credit default swappideks (CDS) aitavad mõõta turuosaliste hinnangut mingi väärtpaberi ohutusele ja kindlusele. Seda läbi oma hinna ehk CDS riskipreemia. Mida kõrgem on riskipreemia, seda kõrgem on investorite arvates risk, et võlakiri võib maksujõuetuks muutuda ja investor ise nii oma rahast ilma jääda. Ehk mida madalam preemia, seda julgema südamega rahapaigutajad oma varasid laiali jaotavad.

Arenevate turgude CDS riskipreemiad teevad aina uusi langusrekordeid võrreldes arenenud turgude omadega. Usk, et just esimesed kõigepealt üldisest langustrendist välja hüppavad paistab olevat tõepoolest suur.

Sellegipoolest paistavad mitmekümneprotsendilised börsitõusud väga lühikese aja jooksul meenutavat hiiglasuurt nätsumulli, mis juba ohtlikult õhukeseks on veninud. Credit Suisse teatas neljapäeval, et arenevad turud Euroopas, Lähis-Idas ja Aafrikas on tabanud tippu. Ka Abardeen Asset Managementi Aasia tegevdirektor Hugh Young on kahtlev: “Turud on seest endiselt üsna õrnad, sest piisavalt inimesi näeb, et reaalsus ei sünkroniseeru finantsturgudega,” lausus ta.

Samas usub Rogers Holdingu juht Jim Rogers, et vaatamata lähiaja kaotustele, on arenevate turgude, eriti Hiina, väljavaated aastakümnete pärast lausa erakordsed. Seda vaatamata ilmsele õhkpadjale turu all. “Kui sa praegu Hiinat müüd, näed kahe või kolme aasta jooksul välja väga hea. Aga järgmise 50 või 80 aasta pärast näed välja nagu idioot,” kinnitas Rogers ilmekalt.

Ehk - kaasa võib minna iga kihutava rongi ja hoogsalt kerkiva mulliga, aga enne tuleb teha päris selgeks, mida turult tagasi tahta ja millal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2009, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing