Teadlased: kärbes ei oska efektiivselt lennata

07. august 2009, 17:29

Insenerid on kaua aega unistanud sellise
lendava mikroroboti loomisest, mis suudaks lennata nagu kärbes, olles seejuures
sama efektiivne. Sellistele tehiskärbestele leiaks palju rakendusi näiteks
luures, maavarade otsinguil või hukkunute otsimisel rusude alt.

Seejuures on alati arvatud, et mikrorobotid, mis lendavad sarnaselt lennukile või helikopterile, kulutavad enam energiat kui kärbes oma tiivalöökidega. Selle eelduse kontrollimise võttis oma ülesandeks Hollandi lennundusinsener David Lentink Wageningeni ülikoolist, kes ühendas jõud putukate lendamise iseärasusi uuriva California tehnoloogiainstituudi bioloogi Michael Dickinsoniga, kirjutas Science Daily.

Teadlased kasutasid suurt robotkärbest, mis sukeldati õliga täidetud paaki. Seadme abil sai täpselt uurida, kui palju kulub robotil energiat nii kärbse kui ka helikopteri moodi lendamiseks piisavat tõstejõudu tekitades. Oma üllatuseks leidsid nad, et helikopter-kärbes suutis lennata, kulutades kõigest poole energiast, mida vajas kärbse moodi lendav robot.

Teadlaste sõnul muudab see tõenäoliselt oluliselt lendavaid roboteid konstrueerivate inseneride mõtteviisi, sest siiani on arvatud, et kärbse moodi robot peab ka lendama nagu kärbes. Sellele vaatamata on kärbestelt palju õppida, eriti just tiibade disaini osas. Teadlaste sõnul saavutati parim efekt siis, kui kärbse tiibadest inspireeritud tiivik helikopteri tiiviku sarnaselt pöörlema pandi.

Sellele vaatamata ei ole kärbsega võrreldava lennumasina konstrueerimine teadlastele veel jõukohane. Töökindluse ja manööverdamisvõime osas ei saa mikrorobotid kärbsele ligilähedalegi. Kui kärbes suudab lennata tunde, siis robotid paremal juhul vaid mõne minuti. Jääb vaid üle imestada, kust kärbes sellise ebaefektiivsuse juures nii palju energiat saab. Paremate robotite ehitamise nimel tuleb kärbestelt ilmselt veel nii mõndagi õppida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. October 2009, 13:16
Otsi:

Ava täpsem otsing