Väiketootjad loodavad patenteerimisega turu sulgeda

07. august 2009, 14:26

Mitmed väikeettevõtjad on avastanud enda
jaoks võimaluse suhteliselt kiiresti ja soodsalt oma leiutise kasuliku mudeli
näol patenteerida, lootes sellega turu konkurentidele sulgeda.

Kasuliku mudeli tunnistust taotletakse väga erinevatele toodetele alustades keerulistest masinatest ja lõpetades šokolaadi ning seebiga, näitab patendiameti register.

Kui käsitsi valmistatud ja kasuliku mudelina registreeritud õietolmu- ja taruvaigušokolaadi tootja Kõlleste Kommimeistrid on tunnistuse saamisega igati rahul, siis kitsepiimaseebi tootjad jagelevad omavahel. Kartes oma mainet kahjustada, ei olnud nad valmis oma nime all probleemist lähemalt rääkima, ent kasuliku mudeli tunnistuse hankimine on siiski palju paksu verd tekitanud.

Kasuliku mudeli tunnistuse saanud kitsepiimaseebi tootja on täiesti veendunud, et tema oli esimene, kes selle tootega turule tuli, ja et ajal, mil ta kasuliku mudeli tunnistust taotlema hakkas, keegi teine veel oma kaupu ametlikult ei pakkunud, võib-olla küll nii-öelda kodunt, aga mitte avalikult. Samas on konkurendist seebitootja kindel, et tema oli juba enne turul ja pealegi ei ole kitsepiimaseep mingi leiutis, vaid sajanditevanune pärand, seega oli tunnistuse taotlejast näotu seepi patenteerida.

Kasuliku mudeli tunnistuse omanik on aga õnnetu, sest loodetud kasu tunnistuse saamisest ei tulnud. Teisest küljest on ta ka pettunud, et riik siin midagi ette võtta ei saa, soovitades vaid politsei ja kohtu poole pöörduda. Seda ju nii kergekäeliselt tegema ei asuta, nentis tunnistuse omanik.

Kõlleste Kommimeistrid OÜ juhatuse liige Heimar Väljak on kasuliku mudeli tunnistuse saamisega oma leiutistele igati rahul. Kasuliku mudeli tunnistus nii taruvaigu- kui ka õietolmušokolaadile on tema hinnangul täitnud oma eesmärgi. Nad taotlesid seda Väljaku sõnul seepärast, et keegi teine ei saaks Eesti Vabariigis sama asja toota. „Ja ei toodagi ega tohigi toota. Siiamaani ei ole ka üritanud või ei ole vähemalt vahele jäänud,“ rõõmustas Väljak.

„See on turunišš, mille võtsime endale ja mis on praeguseks toiminud. Ei või ette ära sõnuda, aga tundub, et läheb aina paremini,“ rääkis ta. Väljakule tundub, et tänavu esimene poolaasta hakkas juba nii-öelda äril minema ja ollakse väikeses kasumis. Samuti üritatakse minna ka Eestist väljapoole.

Taust

Mida kaitstakse kasuliku mudelina?

Kasuliku mudelina kaitstakse samu leiutisi mis patendiga, välja arvatud biotehnoloogia valdkonda kuuluvad leiutised.

Kasulik mudel peab õiguskaitse saamiseks olema ülemaailmselt uudne, nagu ka patendiga kaitstav leiutis, kuid viimasega võrreldes ei pea see omama nii kõrget leiutustaset. Tinglikult võib kasuliku mudeli leiutustaset samastada kasulikku tehnilist tulemust andva uue insenerilahendusega.

6. augusti seisuga on tänavu kasuliku mudeli tunnistuse patendiametilt saanud 77 nn leiutist.

Mõned näited:
Vuugisarruste pakend
Avaliku ruumi sisustuselementide sari
Sauna leiliruum
Personaalne haloteraapiaseade
Meetod ressursside paigutuse ja kasutamise kavandamiseks organisatsioonis
Seep turba ja lisanditega
Seep turbaga
Seep lambapiimaga
Seep lambapiima ja lisanditega
Toiduainete individuaalse sobivuse testimise meetod
Meetod ehitise raudbetoonist vundamendi ja aluse valmistamiseks
Transporditav ehitis
Meetod ujuva raudbetoonist aluse valmistamiseks ehitistele
Helkur-hoidik
Indiviidi energiakasutuse jälgimise meetod
Süsteem reklaamkandjale reklaammaterjali edastamiseks ja vahetuseks
Katusekattematerjal
Rootormootor
Jõuseadme samba pööramise mehhanism
Seade põlevkivi termiliseks töötlemiseks tahke soojuskandja kasutamisel
Paekivist viimistlusplaat
Ioonkütteseade

Allikas: patendiamet

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. August 2009, 16:44
Otsi:

Ava täpsem otsing