Ansip, ütle tõtt otse kaamerasse

ÄP 10. august 2009, 00:00

Neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil kiitis peaminister Andrus Ansip rahvast, kellega koos on valitsus suutnud kriisi ajal hoida riigi rahaasjad korras. Kui juba Ansip hakkab tegema kummardusi lihtinimeste ees, võiks järeldada kaht - olukord on kas väga halb või on ees tulemas valimised. Asi on hullem: need kaks tabavad korraga.

Pea samal ajal kui Ansip pulbitses telekaamerate ees veel optimismist, jõudis massimeediasse justkui kogemata kaitseminister Jaak Aaviksoo kiri, mis valgustab tegelikku olukorda ning kõneleb karmidest valikutest, mille ees Eesti seisab. Ja üks neist on pensionide vähendamine.

Äripäevale selline pimesikumäng ei meeldi - inimesed ootavad praegu valitsuselt ja eeskätt peaministrilt ilustamata juttu ning sellele vastavat otsustavat käitumist. Me ei ole ainult valijad, me oleme arukad inimesed, aga õigeid otsuseid saame langetada vaid siis, kui meil on tõene ülevaade nii hetkeseisust kui kriisist jagusaamiseks riigi kavandavaist meetmeist.

Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul peab Eesti tänavu veel avalikke kulusid kärpima kuni 1,5 miljardi krooni ulatuses. Ministeeriumid on juba kärpinud koosseise, palku, investeeringuid. Ilmselge on, et nüüd ei jää midagi muud üle kui kärpida ka sotsiaalkulusid tuntavalt.

Pensionitõus 1. aprillist oli viga, nüüd tuleb see viga parandada. Ka sadakond krooni võib pensionäri jaoks olla suur raha, ent riigi jaoks tähendaks see aastas poolt sadu miljoneid kroone kokkuhoidu. Pool miljardit kärbitakse haigekassast, viimane võib tuleval aastal vajadusel reservi kogutut kasutada.

Ent tuleb minna veel kaugemale - kaotada eripensionid, külmutada riigiameteis töötavate pensionäride pensionid, maksta lastetoetusi vaid väiksema sissetulekuga perede lastele.

Kehtestada tuleb ka sotsiaalmaksulagi, et lõpetada vaidlus dividendide sotsiaalmaksustamise üle ja lõpetada ebaõigus, mille on tekitanud see, et osa maksumaksjaist saab töö eest tasu dividendides, mille pealt sotsiaalmaksu ei maksta.

Need otsused tuleb ära teha enne valimisi ja ka rakendada enne valimisi. Jättes otsused hilissügisesse, kaotame ajas veel paar kuud ja siis peame lühikese aja jooksul tegema väga suuri kärpeid ning löök tuleb seda valusam. (Käibemaksutüligi on algselt venitamise tulemus.) Ja siis ei päästa enam miski kaitsekulusidki suuremast kärpest. See on toimetuse meelest Aaviksoo kirja eesmärk.

Toimetus ei taha algatada taas vaidlust teemal "relvad või leib". Praegu on valitsuse jaoks piltlikult öeldes relvaks kõik kulud, mida saab kärpida, et säiliks leib kogu riigile. Aga need relvad töötavad tõrgeteta vaid siis, kui Ansip räägib meile kaamerate ees tõtt ja ministrid ei käitu riigimehelikult vaid kirjades, mida lekitatakse avalikkuse ette valimiste eel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:10
Otsi:

Ava täpsem otsing